Aj keď si Slováci uvedomujú, že za svoje účty platia banke privysoké poplatky, namiesto jednoduchej zmeny volia radšej pohodlnejšiu možnosť zotrvania, a tak prichádzajú o desiatky eur ročne. Výber banky nie je záväzok na celý život. Väčšina nespokojných „trpiteľov“ žije v predstave, že zmena banky je zdĺhavý a náročný proces.

 

Ak máte pochybnosti, koľko v skutočnosti platíte, najprv si skontrolujte poplatky na vašom účte. Okrem pravidelného mesačného poplatku, si banky účtujú extra peniaze aj za mnohé služby. Napríklad, ak chcete vybrať peniaze z účtu v pobočke, vymeniť platobnú kartu alebo zrealizovať prevod peňazí v pobočke.

Ide to aj bezplatne

Spomedzi bánk na Slovensku si nulový cenník na pobočkách udržala len Raiffeisen banka. A jej klienti môžu taktiež bezplatne využívať internet banking.

Pokiaľ platíte za bankové služby nad rámec ceny účtu, oplatí sa pozrieť, či vám konkurenčná banka nedokáže poskytnúť podobné služby v rovnakej kvalite, ale lacnejšie. Jednoduché pravidlo znie, že čím jednoduchšie a prehľadnejšie podmienky, tým menej nečakaných poplatkov.

Časy pokročili. Už roky neplatí, že na trhu je pár bánk, ktoré ponúkajú veľmi podobné produkty a benefity. Dnes si môžete vybrať z veľkého množstva ponúk. Zotrvaním v banke len „zo zvyku“ škodíte sami sebe. Banku si teraz môžete zmeniť veľmi jednoducho a všetky administratívne formality za vás vybaví nová banka.

Nečakané poplatky

Nečakané poplatky vás prekvapia najmä na konci mesiaca, keď zistíte, za čo všetko ste zaplatili nad rámec ceny účtu.

Vďaka možnosti takzvaného presunu účtu vás už nemusia trápiť starosti s prenesením platieb, trvalých príkazov či inkasa. Vy sa nemusíte o nič starať, ani navštíviť pôvodnú banku. S vašou starou bankou komunikuje banka, pre ktorú ste sa rozhodli a nastaví vám na vašom novom účte všetko tak, ako ste mali predtým.

Do vašej starej banky vôbec nemusíte chodiť, dokonca ani pre zrušeniu účtu. Po presune účtu si spolu s pracovníkom pobočky prejdete nastavenie vášho nového účtu a aj informáciu o zrušení toho starého vo vašej starej banke.

Všetko vybavíte obratom a na počkanie

Počas koronakrízy mnohí ostali doma či bez práce. Práve teraz je čas urobiť si poriadok vo financiách. Neplaťte zbytočné služby ani poplatky. Mladá mamička Dáša sa rozhodla šetriť na poplatkoch za bankový účet. Urobila si prieskum medzi bankami a zistila, že sa jej najviac oplatí Raiffeisen banka. Prestup do tejto banky si nevie vynachváliť.

Starý účet s vysokými poplatkami je veľmi jednoduché a rýchle vymeniť za nový s výhodami. „Prišla som na  pobočku a všetko som vybavila obratom a na počkanie. S novou bankou som spokojná, rovnako tak aj s poplatkami za účet, pretože ich mám nulové,“prezradila mladá mamička z Ladiec. Ako dplnila, účet má celkom zadarmo, stačí, že jej naň chodí výplata každý mesiac a  zbehne aspoň jedno inkaso.


„V  porovnaní so starou bankou vidím výhodu v tom, že moja nová banka je jediná banka na Slovensku, ktorá nemá poplatky za operácie na pobočke. A majú aj jednoduchú a prehľadnú aplikáciu pre Internet banking. Pri založení účtu sme na počkanie dostali 2 karty, jednu pre seba, druhú pre manžela, a pobočky sú dostupné, takže zatiaľ im nemám čo vytknúť,” zhodnotila.


Parádny účet od  Raiffeisen banky má všetko, čo potrebujete. Zahŕňa platby kartou, vklady a  výbery hotovosti na pobočke, výbery hotovosti z  bankomatov Tatra banky, dva výbery aj z  bankomatov iných bánk.

Upracte si vo financiách

Práve teraz, keď sa mnohým znížil príjem, sú na OČR, PNkách či prišli o prácu, je vhodná chvíľa upratať si vo financiách.

Aspoň raz za dva roky preverujte

Ak vo vašom živote prišli zmeny, treba prehodnotiť vaše finančné produkty. Upratať vo financiách by ste mali minimálne raz za dva roky. Nie každý si však robí poriadok v starých zmluvách, poistkách či úveroch. Často naše peniaze zhltnú nevyužité služby a platíme za to, čo nechceme.

Mení sa situácia na trhu financií

Situácia na finančnom trhu sa dramaticky mení. Banky aj poisťovne sa prispôsobujú potrebám ľudí a upravujú svoje produkty, aby im vyhovovali. Vašim potrebám už súčasná banka nemusí stačiť. Skontrolujte, či nenájdete výhodnejšie produkty pre vaše aktuálne požiadavky.

Neplaťte za to, čo nepotrebujete

Spomeňte si, kedy ste si naposledy skontrolovali životné poistenie či poistenie nehnuteľnosti. V prípade starých zmlúv vám poisťovňa nemusí vyplatiť celé poistné plnenie. Poisťovňu určite navštívte a aktualizujte poistné sumy najmä vtedy, ak ste napríklad rekonštruovali.

Článok vytvorený v spolupráci s Raiffeisen bankou.