Koľko peňazí ste naposledy nechali v lekárni, keď ste si k antibiotikám vzali aj probiotiká, lieky proti horúčke a sirup na kašeľ? Určite to bola slušná suma. Čo tak mať to všetko zadarmo?

Správa o rodine s potvrdením zo sociálky, ktorá má všetky lieky zadarmo, sa šíri na sociálnej sieti už niekoľko rokov. Za ten čas ju zdieľali desaťtisísce Slovákov, väčšina z nich s riadne tvrdým komentárom. Ako sa ukazuje, všetko je úplne inak.

Táto informácia hojne zdieľaná aj tento mesiac sa však nezakladá na pravde. Za lieky s doplatkom a voľnopredajné lieky totiž v lekárňach platíme všetci bez výnimky.

Žiadne potvrdenie zo sociálky ako záruka bezplatného nákupu v lekárni neexistuje. Ide o ďalšiu falošnú správu šírenú na internete a sociálnych sieťach.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdilo, že ide o nepravdivú správu. „Nevydávame žiadne potvrdenia o tom, že niekto je v hmotnej núdzi, a tak má zľavy v lekárni," uviedla hovorkyňa Jana Lukáčová.

Peniaze vracajú zdravotné poisťovne

Lacnejšie lieky majú na Slovensku vybrané, zraniteľné skupiny obyvateľov. Nejde však o príslušníkov etnickej skupiny či národnostnej menšiny, ale o deti, zdravotne postihnutých ľudí a poberateľov starobných i invalidných dôchodkov.

Na tieto skupiny sa vzťahujú ochranné limity. Po ich prekročení zdravotné poisťovne vracajú doplatky za lieky. Faktom je, že tak deti, ako aj dôchodcovia v lekárni normálne platia a peniaze im vrátia dodatočne.