NEUVERITEĽNÉ ROZDIELY: Za cenu bytu v Bratislave kúpite v inom meste až 6 bytov. V ktorom?
27. 3. 2025, 18:37
Na Slovensku je aktuálne v ponuke približne 28-tisíc novostavieb, čo predstavuje asi tretinu všetkých predávaných bytov a domov. Najväčší vplyv na cenu má jednoznačne lokalita, pričom rozdiely medzi regiónmi sú priepastné.
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Galéria k článku
Kým v centre Bratislavy stojí meter štvorcový novostavby bežne takmer 6 000 eur, v niektorých okresoch stredného a východného Slovenska je to menej ako 950 eur. Vyplýva to z údajov aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnutelnosti.sk.
Z regionálneho pohľadu sa najviac novostavieb nachádza v Bratislavskom kraji (13 000), čo je takmer polovica všetkých ponúkaných novostavieb. Bratislavský kraj dominuje aj v podiele novostavieb na celkovej ponuke nehnuteľností (43 %), pričom podobný trend vidíme aj v Trnavskom kraji (41 %). „Tieto údaje odzrkadľujú silnú ekonomickú aktivitu a vysoký dopyt po bývaní, ktoré podporujú dynamický rozvoj nových rezidenčných projektov,“ vysvetlil Michal Pružinský z Nehnutelnosti.sk.
Novostavby majú stále silné zastúpenie v satelitných lokalitách. Najviditeľnejšie je to v okrese Senec, kde novostavby tvoria až 71 % všetkých ponúkaných nehnuteľností, ale aj v Malackách (59 %), Dunajskej Strede (55 %) či Pezinku (47 %). Podobný trend je aj v Žilinskom kraji, kde v okrese Bytča podiel novostavieb dosahuje 60 %, hoci celkový priemer kraja je nižší (26 %). Prešovský kraj (24 %) má síce vysoký podiel novostavieb, no dominujú najmä okresy Prešov, Poprad a Kežmarok, kde sa prejavuje rozmach výstavby rekreačných nehnuteľností v blízkosti Tatier.
Naopak, najmenej ich je v ponuke v Trenčianskom (17 %), Nitrianskom (16 %), Košickom (15 %) a Banskobystrickom kraji (9 %). Tento stav odráža slabšiu ekonomickú aktivitu až stagnáciu v týchto regiónoch. V okresoch Medzilaborce, Snina a Gelnica sa v roku 2024 dokonca neponúkala žiadna novostavba na predaj.
Anketa
Uvažujete nad kúpou bytu?
Podiel novostavieb na trhu priamo ovplyvňuje aj ich trhovú hodnotu. Najdrahšie sa nachádzajú v bratislavských okresoch (nad 3 500 €/m²), pričom v Starom Meste cena presiahla 5 700 eur/m². Vysoké ceny si udržali aj Košice, Banská Bystrica, Trnava a Žilina, ako aj turisticky atraktívne oblasti – Poprad, Liptovský Mikuláš a Banská Štiavnica.
Naopak, najlacnejšie novostavby boli v Poltári (pod 950 €/m²), Rožňave a Vranove nad Topľou. Ekonomická aktivita a dopyt v týchto regiónoch sú nižšie, čo sa premieta do slabšej výstavby aj nižších cien.
„Regionálne rozdiely v cenách novostavieb odrážajú nielen dostupnosť bývania, ale aj kúpyschopnosť. Bratislava a krajské mestá si dlhodobo udržujú vysoké ceny vďaka stabilnému dopytu a neustálej výstavbe. Naopak, v menej rozvinutých regiónoch je situácia opačná – výstavba nových projektov sa javí ako málo perspektívna. Tento trend sa pravdepodobne v najbližších rokoch bude prehlbovať,“ zhrnul Pružinský.
Čo je novostavba? Pojem novostavba nemá jednotnú definíciu pre všetkých aktérov na trhu. Podľa vyhlášky Úradu geodézie, kartografie a katastra SR ide o stavbu, od ktorej kolaudácie neuplynulo viac ako 10 rokov. Pri ponukových cenách na Nehnuteľnosti.sk však táto hranica neplatí a označenie závisí od inzerenta a správcu portálu Trhové reporty. „Za novostavbu sa často považujú aj nehnuteľnosti v rôznych fázach výstavby alebo tie, ktoré boli skolaudované pred viac ako 10 rokmi. Napriek tomu je podiel nesprávne označených nehnuteľností minimálny, preto aj v tejto analýze považujeme kategóriu novostavieb za relevantnú a presnú,“ vysvetlil Michal Pružinský.