Komplikáciou tiež je, že zamestnanci viacerých pohrebných služieb majú strach manipulovať s obeťami covidu a obliekať ich. Odmietnuť pochovať zosnulého nemôžu, iba ak z kapacitných dôvodov. Nebožtíkov preto často pochovávajú bez šiat, telá v rakve pre hygienické opatrenia nevystavujú. „Niektoré pohrebné služby už obliekajú zosnulých, ale niektoré sa jednoducho boja, aj oni majú svoje rodiny. Je nám to veľmi ľúto, aj vo vzťahu k pozostalým. Ak zamestnancom prikážeme obliekať zosnulých a niekto sa nakazí, aj keď budú mať všetky hygienické pomôcky, môže zažalovať zamestnávateľa,“ vysvetlil šéf asociácie pohrebných služieb.

Niektoré pohrebné služby riešia situáciu po svojom. Od pozostalých začali pýtať za obliekanie mastné príplatky. Tento postup ale Stríž neschvaľuje. „Odsudzujem tie pohrebné služby, ktoré si hyenským spôsobom vypýtajú 500 až 1 000 eur za obliekanie zosnulých. Týmto štýlom by to nemalo ísť,“ povedal Stríž.

Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že telo po smrti môže byť infekčné, no minimálne. „Koronavírus v tele zosnulého na ochorenie COVID-19 stráca replikačnú schopnosť, jeho telo je infekčné, no minimálne. Prevádzkovateľ pohrebnej služby je povinný poskytovať zamestnancom osobné ochranné pracovné prostriedky používané pri manipulácii s ľudskými pozostatkami,” reagovala hovorkyňa Dáša Račková.

Kapacitné problémy pociťujú už aj krematóriá. Tých je na Slovensku 7, no jedno v Banskej Bystrici momentálne nefunguje. Ostatné spaľujú v 24-hodinovom režime. Jedno krematórium denne spopolní najviac 22 nebožtíkov. Proces spaľovania pozostatkov sa nedá urýchliť, a preto sa môže stať, že na urnu s popolom svojho blízkeho budú pozostalí musieť čakať namiesto klasických 7 dní aj 3 – 4 týždne.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Ako sa zmenili pravidlá na pohreboch a čo si o nich myslia pozostalí? »