Mladí dnes na dôchodky nemyslia a tí starší horekujú, že sú nízke. Demografická krivka však nepustí. Penzistov bude pribúdať a pracujúcich, ktorí platia odvody, naopak, ubúdať. Podľa súčasného nastavenia by človek s priemernou hrubou mzdou 1 088 eur dostával od štátu dôchodok 523 eur. Mnohým to stačiť nebude. Poradíme vám, ako si dôchodok užívať spokojne a vyhnúť sa finančnej tiesni.

Švajčiarom či Nemcom závidíme západniarske dôchodky, pravda je však taká, že v prípade jesene svojho života sa nespoliehajú len na štát. Aj Slováci by na penzii chceli žiť zo slušných peňazí, ako ukázal aj prieskum agentúry Focus pre Nadáciu PARTNERS.

 (Video sledujte od 5. minúty.)

Podľa prieskumu si takmer dve tretiny Slovákov predstavujú ideálny dôchodok vyšší ako 900 eur, vysnívaná penzia sa pohybuje na úrovni 1 200 eur. „Aby si Slováci udržali kvalitu života na dôchodku a minimálne takú životnú úroveň, akú majú počas aktívneho pracovného života, potrebujú mať priemerný dôchodok aspoň na úrovni priemernej čistej mzdy v hospodárstve,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments.

Jednoducho povedané, len málokto si vie predstaviť, že by po priemernom zárobku 1 088 eur, čo predstavuje 833 eur v čistom, vedel vyžiť z dôchodku 523 eur. Tak by mu totiž vychádzala penzia pri súčasných pravidlách očistených o infláciu. Podľa odborníkov sa pri budúcom dôchodku nedá spoliehať len na štát.

„Dôchodok dnes tvorí až z vyše 47 percent I. pilier, čo je dlhodobo neudržateľné, ak zohľadníme demografiu krajiny, podiel aktívneho obyvateľstva a zvyšujúci sa vek dožitia. Napriek tomu je pri súčasnom nastavení veľká váha práve na I. pilieri, a to aj pre odvody, ktoré platíme,“ hovorí Ovčarik.

Spoliehať sa netreba ani na zmeny v dôchodkovom systéme. „Akákoľvek dôchodková reforma a možnosti štátu prinesú len kozmetické úpravy dôchodkov. Ak chceme mať dôchodky, ktoré nám neznížia životnú úroveň ani na penzii, neostáva nám nič iné, iba sa spoliehať na seba,“ tvrdí Andrea Kasanická Straková z Partners Group SK.

Príklad dôchodku v roku 2047
  • Ján má 35 rokov, VŠ vzdelanie, zarába 1 100 eur
  • I. pilier: v roku 2047 by od štátu dostal 523 eur
  • II. pilier: pri správne nastavených fondoch môže dostať až 327 eur mesačne k dôchodku navyše pri sporení 40 rokov, pri zlom nastavení môže prísť do straty v jednotkách eur
  • Koľko sporiť pomimo: 75141 eur po dobu 30 rokov, aby dosiahol dôchodok 1 200 eur v roku 2047

Možností, ako si zvýšiť dôchodok, je niekoľko. Aj u nás už niekoľko rokov funguje II. pilier, v ktorom si sporitelia môžu odkladať na vlastný dôchodok. Peniaze z odvodov teda nejdú na vyplácanie súčasných dôchodkov. Tu je však dôležité, v ktorých fondoch máte peniaze uložené a či vôbec zarábajú. Aj pri dobre zvolenej stratégii vám však do dôchodku 1 200 eur bude chýbať asi tretina peňazí. Tú by ste mali dlhodobo odkladať počas pracovného života.

Pri sporiacich produktoch dnes o peniaze prichádzate. Inflácia, teda rast cien, je vyššia ako úrokové sadzby, ktoré vaše peniaze zhodnocujú. Mali by ste preto myslieť na dlhodobú investičnú stratégiu. Takéto produkty ponúkajú banky, ale aj rôzne finančné spoločnosti na Slovensku.

Prečítajte si tiež: