Reklama

Nepríjemný zážitok Jozefa so zálohovaním: Obchod mi nevrátil peniaze! Odpoveď reťazca PREKVAPÍ

Reklama

Plastové fľaše a plechovky zálohujeme od 1. januára 2022. Obaly s označením „Z“ kupujeme už piaty mesiac, no Slováci sa v praxi každodenne stretávajú s množstvom problémov. Jedným z nich je platnosť kupónov za odovzdané obaly. Každý reťazec si lehotu nastavil po svojom, a ak lístok nespeňažíte včas, s vyplatením sumy môžete mať problém. Reťazce sa však líšia aj ďalšími podmienkami zálohovania. Pozrite, čo platí vo vašom obchode.

Veľa z nás si už na novinku zvyklo, PET fľaše a plechovky nestláčame, poctivo ich prázdne nosíme späť do obchodov. Výška zálohy je pre všetky druhy jednorazových nápojových obalov jednotná, 15 centov za kus. Podľa počtu odovzdaných kusov vám automat zráta hodnotu a vydá lístok. Tu sa však začínajú nejasnosti.

Niektorí Slováci totiž doteraz netušili, že preplatenie lístka je časovo limitované. „Práve som zažil nemilú skúsenosť s vracaním zálohovaných fliaš. Nie vždy si človek spomenie, že má v peňaženke ešte nejaké lístky za zálohované fľaše a dnes som ich mal v peňaženke asi štyri. V Lidli mi po preukázaní pani dva zo štyroch vrátila s tým, že u nich platia iba 30 dní, pričom to nie je napísané ani na tom lístočku. Dávajte si pozor na tento dátum. Ani si nechcem predstaviť, koľko pätnásťcentoviek takto u nich skončí,“ napísal rozhorčený Jozef na facebookovej stránke Nekŕmte nás odpadom.

Obchod sa však bráni, platnosť lístkov vraj u nich limitovaná nie je. „Pravidlá sú vo všetkých našich 155 predajniach úplne rovnaké. Rozdiel môže byť iba v počte výkupných automatov, nakoľko v približne 80% predajní máme dva. Platnosť lístka so zálohou nie je časovo obmedzená. Lístok je možné uplatniť si iba v predajni, v ktorej bol vystavený,“ odpovedal hovorca reťazca Tomáš Bezák. 

V diskusii pod Jozefovým príspevkom sa nazbieralo viacero nespokojných komentárov. „Je to trošku nedomyslené. Zavadzia mi to doma, lebo stlačiť sa to nedá, a keď to idem vrátiť, polovicu mi to nezoberie, lebo som to v ich obchode nekúpila. A to ja naozaj kupujem veci v plastoch len výnimočne,“ vyjadrila sa Mária.

Anketa

Čo hovoríte na zálohovanie PET fliaš a plechoviek?

Problém je v tom, že každý reťazec má vlastné podmienky zálohovania, ktoré sa v mnohom líšia. Oslovili sme preto najväčšie reťazce a zisťovali, aké majú pravidlá. V zásade platí, že v rámci reťazca sú podmienky zálohovania jednotné vo všetkých predajniach.

„Zálohovanie je medzi našimi zákazníkmi veľmi obľúbené, ich záujem o odovzdanie plastových fliaš a plechoviek vysoko prekračuje naše očakávania, ktoré sme si určili pred spustením povinného zálohovacieho systému. Za vrátené plastové fľaše a plechovky prostredníctvom zálohomatu dostane zákazník kupón s čiarovým kódom, ktorého finančnú hodnotu môže použiť počas platby za nákup pri pokladnici alebo si ho môže dať preplatiť pri našich zákazníckych informačných pultoch,“ vysvetlila hovorkyňa predajní Tesco Martina Polakovičová a dodala, že uplatnenie kupónov zo zálohomatu nie je v ich predajniach nijako časovo obmedzené, čiže zároveň na kupóne nie je uvedená žiadna platnosť kupónu.

Tesco ponúka aj možnosť navyše. Kupóny vydané zo zálohomatov v našich predajniach je možné uplatniť vo všetkých predajniach Tesco po celom Slovensku bez ohľadu na to, kde boli vytlačené,“ doplnila Polakovičová.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Aké podmienky platia v ďalších obchodoch a čo radí Správca zálohového systému? »»»

Neobmedzenú platnosť majú aj lístky z predajní Billa a Coop Jednota. Aj medzi nimi je však odlišnosť. V Bille vám za lístok vyplatia hotovosť alebo dajú zľavu z nákupu v každej predajni. V Coop Jednote dostanete peniaze na ruku len vo väčších prevádzkach s rozlohou viac než 300 štvorcových metrov. V menších prevádzkach vám pri pokladnici odrátajú sumu z nákupu.

V oboch reťazcoch platí, že lístok môžete uplatniť iba v prevádzke, kde ste fľaše vymenili. „Len v obchode, kde nakupujúci obaly vrátil, keďže tento obchod má reálne aj s odberom náklad a poskytuje službu, ktorú mu následne Správca prepláca v podobe manipulačného poplatku na kus prevzatého obalu a refunduje aj záloh za obaly, ktoré zákazník vrátil na dané miesto. Zároveň je to ochrana prevádzky pred prípadným podvodom, keďže kupón z automatu z daného miesta vedia identifikovať cez svoju pokladnicu,“ vysvetlila hovorkyňa Coop Jednota Slovensko Zuzana Peiger Ačjaková.

V ostatných oslovených reťazcoch je platnosť lístka časovo limitovaná. Prepadnúť by však nemal. „Samotný kupón so zálohou sa dá uplatniť (naskenovať) na pokladnici v predajni, kde bol aj vytlačený, a to v období 3 mesiacov. Po uplynutí tohto času sa dá uplatniť už iba na informačnom pulte, a to v ktorejkoľvek našej predajni,“ uviedol hovorca siete Kaufland Samuel Machajdík.

Obmedzenú platnosť má aj ďalší reťazec. „Zákazníci môžu využiť zálohový lístok v každej predajni našej siete. Lístok má platnosť jeden rok. Informácie sú uvedené na výdajnom lístku. Rok je dostačujúci čas na to, aby si zákazník uplatnil lístok. Zálohové lístky nie je možné využiť v každej predajni, ale len v predajni, v ktorej boli fľaše odovzdané,“ vysvetlil marketingový manažér obchodov Terno a Kraj.

Článok pokračuje na ďalšej strane: DOBRÁ RADA pre všetkých Slovákov »»»

Ministerstvo životného prostredia presné podmienky zálohovania reťazcom neurčilo. Či plánujú takéto jednotné podmienky pre všetky obchody v budúcnosti vypracovať nám ministerstvo do uzávierky nespresnilo.

Podľa Správcu zálohového systému by však platnosť kupónu zo zálohomatu nemala byť obmedzená a obchodník by mal kupón akceptovať a prípade, že je čitateľný, bez časových obmedzení. „Takže aj ak zákazník zabudne uplatniť kupón alebo ho nemá záujem uplatniť ihneď po vrátení obalov, môže tak urobiť pri ďalšom nakúpe. Kupón si môže uplatniť ako hotovosť alebo zľavu z nákupu. V prípade, že má zákazník inú skúsenosť, môže kontaktovať Správcu zálohového systému mailom, aby sme mohli situáciu s konkrétnym distribútorom preveriť," povedala riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Dobrú radu napísal pod Jozefov príspevok Mišo. „Keď idem do obchodu a mám zálohované fľaše, vrátim ich na úplnom začiatku a potom idem nakupovať, pri platení hneď odovzdám lístok a suma sa odráta z nákupu,“ napísal.

Aké obaly automat berie?

Na všetkých zálohovaných obaloch nájdete grafický symbol (Z) umiestnený v blízkosti čiarového (EAN) kódu a text „ZÁLOHOVANÉ“. Obaly je potrebné vrátiť na odberné miesto bez zostatkovej tekutiny, nestlačené, spolu s vrchnákom. V niektorých prípadoch vám zálohomat zoberie aj mierne pokrčené fľaše a plechovky, no netreba sa na to spoliehať. Dbajte na to, aby ostal čitateľný čiarový kód. Cieľom povinného zálohovania je vyzbierať 90 % fliaš a plechoviek – to je 1,2 milióna kusov ročne.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.