Neprijali vaše dieťa do škôlky? Nepremeškajte termín žiadosti o rodičovský príspevok!
26. 5. 2023, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:02)
Ak ste rodičom dieťaťa vo veku od troch do šiestich rokov a neprijali vaše dieťa do škôlky, môžete dostávať rodičovský príspevok. Avšak iba v prípade, že máte o neprijatí potvrdenie, a to nie staršie ako jeden rok. A požiadať oň môžete už teraz!
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia
Galéria k článku
Kde oň žiadať? Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska. Rezort práce navyše upozorňuje, že naň máte nárok len počas školského roka. Platí to však len v prípadoch, ak vaše dieťa neprijali do spádovej materskej školy z kapacitných dôvodov. Ide o rozhodnutie, ktoré je súčasťou schválenej novely zákona o rodičovskom príspevku.
Rodič má nárok na rodičovský príspevok v rovnakej výške, v akej ho poberal do troch rokov veku dieťaťa. Jeho minimálna výška predstavuje 301 eur v prípade, ak matka nedostávala materské. V prípade, že matka predtým dostávala materské, výška rodičovského príspevku je 412,60 eura. Príspevok sa poskytuje vždy na školský rok, teda od 1. septembra do 31. augusta.
Napríklad, ak rodič v máji 2023 požiada o prijatie dieťaťa do materskej školy a v priebehu júna dostane negatívne rozhodnutie, môže si požiadať o rodičovský príspevok. Nárok naň mu vzniká od 1. septembra 2023.
Zdroj: shutterstock
Mamičky, ktoré sú doma s deťmi, dostanú vyšší rodičovský príspevok.
Žiadosť však môžete podať kedykoľvek počas školského roka. Rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy však nesmie byť staršie ako 12 mesiacov. Ak rodič dieťaťa spĺňa podmienky a preukáže sa rozhodnutím o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy, ktoré mu bolo vydané v júni 2022, a zároveň mu dieťa nevezmú do škôlky ani v školskom roku 2023/2024, musí preukázať toto rozhodnutie do konca augusta 2023. Nemusí už podávať novú žiadosť, príspevok bude dostávať.
Kedy naň nárok máte a kedy nie?
Opätovne budete musieť neprijatie dokladovať na konci školského roka, teda do 31. augusta budúceho roka. Nezabúdajte, že na príspevok máte nárok aj vtedy, ak sa zamestnáte a dieťa máte umiestnené v súkromnej škôlke. Výška vášho príjmu tento príspevok nijako neovplyvní.
A v akom prípade ho nedostanete? Ak vaše dieťa nevzali do spádovej škôlky, ale staráte sa o ďalšie dieťa do 3 rokov. A prečo? Pretože nárok na rodičovský príspevok vzniká len raz, teda ho môžete poberať len na jedno z detí.
Nezabúdajte na povinnosti!
V prípade, že sa vám podarí umiestniť dieťa do inej materskej školy, ktorej zriaďovateľom je územná samospráva, ste povinní oznámiť to do 8 dní na príslušnom úrade práce. Nárok na rodičovský príspevok vám následne zaniká.
A ešte jedna dobrá správa na záver!
Kým za máj, jún a júl dostanete príspevok v sume 301 alebo 412,60 eura, od augusta sa rodičovský príspevok zvyšuje o 14,7 % na sumu:
- 345,20 eura, ak matka nedostávala materské,
- alebo 473,30 eura, ak dostávala materské.
Základné otázky a odpovede o rodičovskom príspevku nájdete na druhej strane >>>
Čo je rodičovský príspevok a aká je jeho výška?
Rodičovský príspevok je dávka, ktorou štát prispieva rodičom na riadnu starostlivosť o dieťa do troch alebo šiestich rokov veku, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Podľa schváleného zákona bude mať nárok naň aj rodič, ktorého dieťa sa nedostane do štátnej materskej škôlky.
Výška rodičovského príspevku je:
301,00 eura mesačne, ak matka pred jeho poberaním nebola zamestnaná a nedostávala materské,
412,60 eura mesačne, ak matka pred pôrodom pracovala a mala nárok na materskú dávku.
Ďalšie otázky a odpovede nájdete na druhej strane >>>
Kto má nárok?
Rodič, ktorý sa riadne stará o dieťa a má trvalý pobyt na Slovensku a ktorého dieťa sa nedostane do materskej škôlky a má v rukách rozhodnutie o neprijatí, ktoré nesmie byť staršie ako 12 mesiacov.
Nárok má rodič na dieťa do troch rokov veku, resp. do šiestich rokov, ak je jeho zdravotný stav nepriaznivý, do šiestich rokov veku, najdlhšie do začiatku školského roka, keď začne navštevovať prvý ročník základnej školy.
Potvrdenie o neprijatí treba predkladať každý rok.
Preukazuje sa úradu práce podľa trvalého pobytu rodiča, ktorý takto bude poberať rodičovský príspevok.
Do ktorej škôlky dieťa patrí?
To, do ktorej škôlky dieťa patrí, určí obec. Malo by teda ísť o spádovú materskú školu v pôsobnosti obce, kde dieťa s rodičmi žije. Ak teda obec nevezme do svojej škôlky dieťa, ktoré má na ňu nárok, vydá rodičom rozhodnutie o neprijatí a rodič zájde na úrad práce a podá si žiadosť o rodičovský príspevok.
Ďalšie otázky a odpovede nájdete na druhej strane >>>
Príklad:
Vaše dieťa dosiahlo v apríli tri roky a vy ste si dali žiadosť na jeho prijatie do materskej škôlky. Neprijmú ho pre nedostatok miesta, o čom dostanete rozhodnutie. Ak zákon podpíše prezidentka a začne platiť už v máji a vy požiadate úrad práce o rodičovský príspevok, mali by ste ho dostať už za mesiac máj. Ak ste pred tehotenstvom pracovali a dostávali materské, suma rodičovského príspevku bude 412,60 eura, ak ste nepracovali a hneď ste dostávali rodičovský príspevok, dostanete 301 eur.
Môžem poberať dva rodičovské príspevky? Som doma s jedným dieťaťom a druhé mi nevzali do škôlky...
Nie, rodič má nárok len na jeden rodičovský príspevok. Čiže ak dostávate príspevok na jedno dieťa, na druhé, aj keď máte rozhodnutie o neprijatí do škôlky, príspevok nedostanete.
Moje dieťa nebolo prijaté do obecnej škôlky, o čom mám rozhodnutie. Vzali mi ho však do súkromnej škôlky. Dostanem naň príspevok?
Áno. Ak máte rozhodnutie o neprijatí, ktoré nie je staršie ako 12 mesiacov, máte na rodičovský príspevok nárok, aj keď vaše dieťa navštevuje súkromnú škôlku.
Presťahovali sme sa za prácou do iného mesta, čiže trvalý pobyt máme v inom meste. Požiadali sme o prijatie nášho dieťaťa do škôlky, ale žiadosť nám bola zamietnutá. Dostaneme príspevok?
Nie, nedostanete. Nárok na príspevok má iba rodič dieťaťa, ktorému bola zamietnutá žiadosť o prijatie do škôlky v mieste bydliska. Keďže máte trvalé bydlisko v inom meste, než v ktorom vám žiadosť zamietli, aj keď máte o neprijatí dieťaťa rozhodnutie, nárok na dávku nemáte.