Informáciu priniesol spravodajský portál HNonline. Ešte v decembri sme si od Pfizeru objednali všetko, čo firma ponúkla, teda 2,4 milióna vakcín Comirnaty z 200 miliónového balíka pre Európsku úniu (EÚ). Išlo o prvú vakcínu, ktorou sme začali očkovať. Začiatkom marca, keď EÚ rokovala o ďalších 200 miliónov dávkach, z ktorých si Slovensko opäť mohlo uplatniť ďalších 2,4 milióna, si už naša krajina vypýtala menej.

Pre HN to potvrdil Pfizer Slovensko s tým, že z druhého balíka sme si uplatnili len 600-tisíc dávok, teda štvrtinu z toho, na čo sme mali nárok. Slovensko sa tak vzdalo nároku na 1,8 milióna dávok. O ďalších 1,2 milióna dávok sme sa pripravili tým, že sme si neuplatnili žiadny podiel z opcie. Spolu sa tak Slovensko zatiaľ vzdalo od Pfizeru dodávok v objeme 3 miliónov.

Rozhodnutie pritom padlo v čase, keď premiér Igor Matovič (OĽaNO) informoval o zazmluvnení 2 miliónov vakcín ruského Sputnika. Táto vakcína stále nie je preverená Európskou liekovou agentúrou. Na Slovensku ju v laboratóriách testujú na myšiach a morčatách.

Rezort zdravotníctva reagoval, že v tom čase nešlo o jediný nákup vakcín Pfizer a týchto dávok zamluvnili oveľa viac. V súčasnosti máme vraj sľúbené vyše 3 milióny dávok od Pfizeru navyše. „Ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka. Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok,“ vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Čítajte na ďalšej strane: Zločinec Matovič dopustil nepredstaviteľné, kritizuje prepadnutie vakcín novinár >>