Reklama

Slováci zúria pre nové nariadenie ministerstva zdravotníctva: Lekári nás NECHCÚ VYŠETRIŤ!

Reklama

Do nemocnice či k lekárovi už len očkovaní! Neočkovaní sa k pomoci nemusia dostať, ak sa nepreukážu negatívnym testom na koronavírus alebo potvrdením o prekonaní ochorenia. Toto usmernenie z ministerstva zdravotníctva zatiaľ nie je povinné. Nemocnice či ambulancie lekárov sa môžu samy rozhodnúť, či k takémuto kroku pristúpia. Už teraz sa však ozývajú rozhorčené hlasy pacientov z celého Slovenska. Pani Danielu odmietli bez testu vyšetriť na detskej pohotovosti s 5-mesačným dieťaťom v horúčke!

Už 8. septembra začalo platiť usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré umožňuje vpustiť do nemocnice či ambulancie len zaočkovaných alebo pacientov s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. Lekár alebo zariadenie sa majú sami rozhodnúť, aký režim si zvolia. Povinný test môžu od pacienta vyžadovať všeobecní lekári, doktori špecialisti, zubári, poliklinika, zdravotné stredisko, ambulancia aj nemocnica.

Anketa

Je správne, ak lekár pýta od neočkovaného negatívny test?

Závisí len od príslušného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako sa k danej situácii postaví a čo pacientom umožní. Neočkovaní možno budú musieť opakovane absolvovať test. Za antigénový však treba zaplatiť od 5 eur vyššie. Ľudia tak minú z vlastného vrecka nemálo peňazí.

Pravidlá sa týkajú aj zamestnancov zdravotníckych zariadení. Tí nezaočkovaní, ktorí nemajú ani potvrdenie o prekonaní covidu, musia na testy chodiť každé tri dni.

Viacerých Slovákov už táto novinka pobúrila. Mnohí sa nedostali na pravidelné preventívne prehliadky, niektorí dokonca ani na pohotovosť. Neočkovanej mamičke Daniele (37) z Nitry nechceli bez testu vyšetriť 5-mesačnú dcérku v horúčkach na detskej pohotovosti.

FOTO Daniely (37) a jej dcérky: Kliknite TU

„Moja dcérka mala teplotu 39, 8 °C. Nedarilo sa mi teplotu znížiť, tak sme šli na pohotovosť. Sestrička sa najskôr spýtala, či sme OTP, tak som povedala, že nie, ale keď treba, ja na test pôjdem. Ale ona trvala na tom, aby som dala testovať aj 5-mesačnú dcérku, čo som odmietla. Takže prvej pomoci sme sa nedočkali. Malú som zobrala domov, dávala som jej obklady, zábaly a modlila sa k Pánu Bohu, aby jej teplota klesla,“ opísala svoju skúsenosť.

Dcérke sa nakoniec polepšilo, no z celej situácie zostala Daniela poriadne znechutená. „Je to všetko o buzerácii a rozdeľovaní ľudí. A prosím, netvrďte mi, že sú to nariadenia, pretože kto chce, hľadá spôsob, kto nechce, hľadá dôvod,“ dodala rozhorčená mamička.

Čo na to hovorí ministerstvo: Čítajte na ďalšej strane >>>

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že lekári majú vyšetriť pacientov, keď ide o urgentné stavy. „Ústavné zdravotnícke zariadenia si na odporúčanie ministerstva zaobstarali test na rýchlu diagnostiku ochorenia COVID-19, najmä  pre testovanie  urgentných prípadov,  t.j. prípadov „v ohrození života“. Vtedy totiž často nie je možné zistiť u pacienta jeho epidemiologickú anamnézu, prípadne či je očkovaný alebo testovaný,“ odpovedali z Komunikačného odboru ministerstva.

Rezort zdravotníctva tento krok zdôvodňuje rizikom šírenia ochorenia COVID-19. „Zdravotnícke zariadenia sú jedným z miest, v ktorých dochádza, respektíve môže dochádzať, k prenosu infekcie z pacienta na iného pacienta a z pacienta na zdravotnícky personál alebo opačne,“ uvádza sa v usmernení.

Od kompletne zaočkovaných osôb, ktoré chcú navštíviť ambulantného lekára vrátane stomatológa, by sa test nemal vyžadovať. Takýto pacient však nemôže mať príznaky covidu ani absolvovať návštevu lekára po kontakte s pozitívnou osobou. Rovnako by nemal byť po návrate z rizikovej krajiny. V opačnom prípade je na lekárovi, či očkovaného vyzve, aby sa otestoval.

Horšie to budú mať neočkovaní! Ministerstvo dalo ambulanciám či nemocniciam voľnú ruku a tie takýchto pacientov nemusia bez testu vyšetriť. Môžu od nich vyžadovať aktuálny antigénový, RT-PCR alebo rýchly test. Ak sa lekár rozhodne takýmto spôsobom chrániť, pacienta má usmerniť telefonicky alebo emailom. Ak si test nevie zabezpečiť, absolvovať ho môže až v ambulancii, objednajú ho na presný termín.

Testovaniu sa nevyhnú ani očkovaní

Podľa nových pravidiel sú však situácie, keď testy budú vyžadovať od všetkých, a to bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú očkovaní. Napríklad pred plánovaným zákrokom či operáciou – a to aj v prípade, že ide len o 1-dňovú hospitalizáciu – potrebujete negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Rovnako to platí pre pacientov, ktorí chcú absolvovať pobyt v doliečovacích zariadeniach či kúpeľoch. 72-hodinový test potrebujú aj osoby, ktoré pacienta sprevádzajú pri hospitalizácii či oteckovia pri pôrodoch.

Pacienti sa boja, že to spôsobí chaos: Čítajte na ďalšej strane >>>