Reklama

Nemocnice sa opäť plnia pacientmi, už ich je vyše 2000, ODBORNÍCI VARUJÚ: Pozor na tieto mestá!

Reklama

Keď vlani v novembri prekročil počet hospitalizovaných pacientov hranicu 3000, začalo sa hovoriť, že naše zdravotníctvo ďalší nápor nezvládne. Teraz krivka opäť stúpa a v nemocniciach leží už viac než 2000 ľudí. Analytici Dáta bez pátosu predpovedajú, čo nás čaká a kde to bude zrejme najtvrdšie.

Maximum tretej vlny v nemocniciach 3500 sme dosiahli vlani začiatkom decembra, potom začali počty hospitalizovaných klesať. Dnes sa však nemocnice opäť zapĺňajú. „V nemocniciach je 2283 pacientov s COVID-19, na JIS a OAIM je 298 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 135 ľudí. Viac ako 74 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Premiér Heger: Prídeme s presným dátumom, kedy zrušíme VŠETKY opatrenia

     

    Analytici Dáta bez pátosu očakávajú, že v najbližších dňoch budú počty hospitalizovaných rýchlo pribúdať. „Teraz môžeme mať nárast aj 100 pacientov denne, zvlášť cez víkend, keď sa prijíma, ale menej prepúšťa,“ napísali v komentári na sociálnej sieti.

    Hospitalizovaných pribúda najmä v regiónoch, kde je najviac pozitívnych: sever, juh, Orava a metropoly. Okresy ako Dunajská Streda, ktoré majú veľký podiel zaočkovaných seniorov, sú na tom lepšie.

    Dobrou správou je, že pacienti s omikronom podľa dát zostávajú v nemocniciach kratšie ako to bolo pri delte. „Pacienti sú v ľahších stavoch a menej na JIS a ventilátoroch. V Česku je 57% pacientov v ľahkom stave alebo dokonca bez príznakov = infikovaní v nemocnici, kam prišli s inými problémami (vyšetrenia, operácie, sledovanie),“ komentujú Dáta bez pátosu.

    Dôležité bude podľa nich sledovať priebeh nárastu, špičky a následného poklesu pacientov v oblastiach, kde sa omikron rozšíril najskôr: Orava a Kysuce, Žilina, Dunajská Streda, Komárno, Bratislava, Stropkov, Svidník, Bardejov a Stará Ľubovňa. „Dobre bude a zvládneme to,“ dodali analytici optimisticky.

    Prečítajte si tiež: