Reklama

Na CT-čko zabudnite, vyšetríme len TÝCHTO PACIENTOV: Nemocnice PREZRADILI NAJDRSNEJŠIE SCENÁRE!

Reklama

Zdravotníctvo je už len krôčik od kolapsu! Nemocnice po celom Slovensku delia od masívneho odlevu lekárov iba dva týždne a výpovedná lehota plynie viac ako dvom tisícom lekárom. Tí predložili vláde svoje požiadavky, na čo rezort zdravotníctva vypracoval memorandum s ich plánovaným plnením. Dokument však podľa šéfa odborárov obsahuje iba vágne sľuby. Ako sú nemocnice pripravené na masívny odchod lekárov a ako na to doplatia pacienti?

Ak sa nič nezmení, v decembri odhodí biele plášte viac ako dvetisíc lekárov! Doktori, ktorí podali výpovede na konci septembra, majú posledné dni na to, aby ich stiahli. Ak sa s vládou nedohodnú, 1. decembra ich pracovné pomery v nemocniciach skončia.

Katastrofický scenár pre naše nemocnice začína naberať reálne kontúry. Lengvarského ministerstvo vraj robí všetko preto, aby k najhoršiemu nedošlo. Nemocnice však musia byť pripravené na všetky scenáre. „Urgentná zdravotná starostlivosť, do ktorej patrí aj pôrod, musí byť poskytovaná, to bude absolútna priorita a vyplýva to aj zo zákona. Ďalšie scenáre sa budú odvíjať od jednotlivých regiónov a možností iných nemocníc túto situáciu riešiť,“ povedal Lengvarský v nedávnom rozhovore pre náš denník.

Kľúčové rokovanie s lekárskymi odborármi, ktoré sa malo konať spolu s premiérom Eduardom Hegerom, Igorom Matovičom (OĽaNO) a Lengvarským, sa však opäť preložilo. To, prečo sa tak stalo, nám nevedelo povedať ani ministerstvo. „Pracujeme na tom, aby stretnutie so zástupcami LOZ, ale aj ďalších inštitúcií, sa uskutočnilo ešte v priebehu dnešného dňa. Nateraz však čas rokovania na úrovni zástupcov vlády nie je stanovený,“ napísali nám z tlačového oddelenia s tým, že o termíne stretnutia s vedením LOZ budú informovať vopred.

Do konca uzávierky novín sa však stretnutie neuskutočnilo. Lekárski odborári pritom podľa šéfa Petra Visolajského čakajú na termín stretnutia s ministrami a premiérom od augusta. „Na dohodu treba dve strany, sme ochotní sa stretnúť a rokovať kedykoľvek v priebehu dnešného dňa," povedal šéf odborárov ešte v pondelok.

Článok pokračuje na druhej strane >>>

Keďže ani po niekoľkých mesiacoch k dohode medzi ministrami a lekármi nedošlo, lekárski odborári ohlásili protest, ktorým chcú upozorniť vládu, aby využila zostávajúci čas na dohodu. „Cieľom splnenia ôsmich požiadaviek lekárov je zabezpečenie funkčného zdravotníctva. Bez funkčného zdravotníctva totiž Slovensko nebude bezpečná krajina na život," dodali. Nečinnosť vlády pritom kritizujú už dlhšie. Ako povedali, iba hazardujú s našimi životmi a so zdravím slovenských občanov. Pacienti sú však v ohrození už dnes.

Ako nám v nedávnom rozhovore povedal lekár Ján Sýkora z LOZ, v každej nemocnici existujú už teraz čakacie listiny na operačné zákroky. „Ľudia neevidujú zbytočné úmrtia, my ich však vidíme a musíme s tým žiť. V každej nemocnici vznikajú čakacie listiny, napríklad na výmenu bedrového kĺbu. Keď čakáte na operáciu srdcia, tak tam sa nedá veľmi čakať. Keď raz srdce zlyháva, tak pacient často zomrie. Na kardiovaskulárne ochorenia nám tu umierajú 46-roční ľudia,“ povedal Sýkora. Na výmenu bedrového kĺbu pritom už teraz čakajú pacienti aj dva roky.

Lekári, ktorí chcú v decembri skončiť, žiadajú splnenie 8 požiadaviek. Okrem navýšenia platov žiadajú aj poriadok vo financovaní nemocníc, riešenie nedostatku personálu či zreformovanie vzdelávania mladých lekárov. Zo všetkých požiadaviek bola podľa Visolajského splnená iba jedna. Ministerstvo zdravotníctva už vypracovalo aj návrh s ich plánovaným plnením. „Dokument, ktorý nám predstavili a dali mu názov memorandum, je absolútne nedostatočným a okrem všeobecných fráz, ktorých sme už za roky dostali nespočetné množstvo, vládu nezaväzuje k žiadnym riešeniam problémov slovenského zdravotníctva," podotkol podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Keďže dohoda medzi lekárskymi odborármi a ministerstvom je stále na bode mrazu a hrozí, že od decembra opustí slovenské zdravotníctvo viac ako 2-tisíc lekárov, kontaktovali sme najväčšie slovenské nemocnice a zisťovali, ako sa pripravujú na výpovede.

Prečítajte si aj: