Zárobky poslancov parlamentu sa nezvyšujú od roku 2011, keď si ich zákonodarcovia zmrazili pre finančnú krízu. Každý rok, keď sa schvaľoval štátny rozpočet, poslanci rozhodli, že sa ich platy zvyšovať nebudú. Až doteraz, keď už žiadny návrh na zmrazenie poslaneckých platov neprešiel.

Plat každého poslanca sa vypočítava ako 3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku za predchádzajúci rok. Keďže platy boli zmrazené od roku 2011, rátalo sa s údajmi z tohto roku. Základný plat poslancov tak dnes je 1 961 eur. K tomu im patria aj paušálne náhrady, spolu s nimi zarábajú poslanci každý mesiac 3 346 eur, mimobratislavskí 3 576 €.

Keďže priemerné zárobky na Slovensku za posledných 8 rokov rástli, rozmrazenie platov poslancov spôsobí, že zákonodarcovia si razom polepšia o astronomické sumy. Plat v roku 2019 sa im vyráta z priemerného zárobku Slovákov za rok 2018, ktorý bude na úrovni asi 1 000 eur. To znamená, že poslanec aj s paušálnymi náhradami zarobí už od januára 4 800 eur mesačne a mimobratislavský poslanec až 5 100 eur.

Politici si polepšia o stovky eur, ľuďom však pridajú len drobné.
Politici si polepšia o stovky eur, ľuďom však pridajú len drobné.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Anketa
Čo si myslíte o zvýšení platov poslancov?
  • 98%
  • 2%

Šéf strany Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár z toho viní svojich koaličných partnerov. On vraj presadzoval systémové riešenie a nie taký výrazný nárast poslaneckých platov. „Páni kolegovia Robert Fico a Andrej Danko zastavili a odmietli to, čo sme chceli, teda systémové riešenie,“ vyhlásil Bugár pre TASR.

Je si vedomý toho, že z nárastu platov poslancov nebude verejnosť nadšená. „Určite bude vlna rozhorčenia, s tým treba počítať. Pokojne by som mohol ľuďom povedať, aby sa opýtali mojich koaličných partnerov, ale nebudem to hovoriť. Treba tiež vedieť, že tieto platy sa roky nezvyšovali,“ poznamenal.

Viacerí poslanci Smeru-SD sa k téme vyjadrovať nechceli s tým, že o tom nič nevedia. Dušan Jarjabek povedal, že platy sa rozmrazia, lebo nie je dôvod na ich ďalšie zmrazovanie keďže Slovensko má historicky prvý raz vyrovnaný štátny rozpočet.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška reagoval, že národniari sa v tejto téme prestali angažovať, keď ich kolega Anton Hrnko hľadajúci široký konsenzus nebol pochopený ani akceptovaný. „Odvtedy sa SNS platmi prakticky vôbec nezaoberá, nechali sme iniciatívu na iných. Snažili sme sa to riešiť a z nášho pohľadu sme urobili všetko potrebné. Nemáme čo viac urobiť ani to komentovať,“ uzavrel.

Poslanci však nebudú jediní, kto si polepší o stovky eur. Na ich zárobky sú nadviazané odmeny ďalších ústavných činiteľov. Každý minister si vďaka vyšším platom poslancov polepší o vyše 1 600 eur a jeho plat bude od januára asi 4 500 eur. Prezidentovi bude patriť o vyše 4 000 eur viac a jeho mesačný plat prevýši astronomických 13 000 eur.

Sumy, ktoré oproti tomu dostanú od januára bežní ľudia, sú doslova smiešne. Napríklad učitelia, ktorých priemerný zárobok je asi 700 eur v hrubom, si v novom roku polepšia o 10 %. Na výplatnej páske tak uvidia asi o 70 eur viac. Zamestnanec, ktorý robí za minimálnu mzdu, si polepší o 40 eur. Ešte biednejšie sú na tom penzisti a mamičky na rodičovskom príspevku. Seniori s priemerným dôchodkom si vďaka valorizácii polepšia asi o 11 eur a matky o smiešnych 6 eur mesačne.

Mohlo by vás zaujímať:

Myslíte si, že by radšej mali pridať ľuďom? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...