Reklama

Dopadne to ako, keď Matovič povolil svadby? Odborníci upozorňujú na obrovský hazard!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Negatívny test dá ľuďom slobodu. Odborníci varujú, že Matovič hazarduje!
    Reklama

    Od pondelka sa výrazne uvoľnia opatrenia pre ľudí s negatívnym antigénovým či PCR testom. Pritom ešte pred pár dňami bol v hre tvrdý lockdown. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) hovorí, že si to môžeme dovoliť, lebo po plošnom testovaní budeme vedieť, kto sa môže slobodne pohybovať a kto nie. Odborníci však dvíhajú varovný prst. Testy nie sú stopercentné a do ulíc si pustíme stovky nakazených, ktorých plošné testovanie neodhalí. Doplatíme na to ako pri svadbách?

    Vláda prijala nové pravidlá pri obmedzení pohybu. Platiť začnú už v pondelok 2. novembra. „Ľudia, ktorí sa zúčastnia teraz na celoplošnom testovaní a budú mať certifikát o absolvovaní tohto testu alebo alternatívne potvrdenie o absolvovaní PCR testu, od pondelka budú môcť žiť relatívne slobodne,“ vyhlásil premiér Igor Matovič. Samozrejme, certifikát o negatívnom výsedku. S pozitívnym ľudia ostávajú v domácej 10-dňovej karanténe.

    Ľudia s certifikovaným negatívnym výsledkom testu budú môcť ísť napríklad na prechádzku, do práce či skočiť ku kaderníčke. Pre zvyšok bude naďalej platiť zákaz vychádzania s výnimkami ako cesta k lekárovi či na nákup potravín. Do zamestnania však bez negatívneho výsledku testu ísť nemôžu.

    Zároveň od pondelka ostávajú v platnosti opatrenia hlavného hygienika ešte z 15. októbra - zatvorené fitnescentrá, vnútorné priestory reštaurácií a zakázané hromadné podujatia nad 6 osôb. Naďalej budeme nosiť rúška aj vonku a v obchodoch bude vyhradený čas pre seniorov. Školy ostávajú fungovať tak ako doteraz.

    Odborníci však upozorňujú na viacero rizík. Mnohým to pripomína situáciu, keď sa Matovič chcel zapáčiť „nevestičkám“ a povolil svadby s účasťou 100 ľudí, hoci pandemická komisia odporúčala maximálne 30. Následne začali čísla nakazených na Slovensku prudko rásť a hromadné svadby dostali rýchlo stopku.

    Teraz je rizikom, že testy neodhalia každého a medzi nami sa stále bude pohybovať veľa ľudí s koronavírusom. „Antigénové testy majú približne 70 % senzitivitu, to znamená, že vo všeobecnej populácii bude približne 30 % falošne negatívnych výsledkov. Senzitivita u pacientov s vysokou vírusovou náložou je 93 %, čiže testy nemusia odhaliť 7 pacientov zo 100, ktorí majú najvyššiu šancu prenášať vírus,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška. Jedinou cestou preto podľa neho je, aby sa aj ľudia s negatívnym výsledkom správali rovnako zodpovedne ako pred vykonaním testu a snažili sa obmedziť svoj pohyb.

    Lekár Peter Visolajský nesúhlasí s uvoľnením opatrení od pondelka. „Nepokladám za dobrý nápad, aby sme lockdown akokoľvek uvoľňovali. Presadzujem a aj na ústrednom krízovom štábe som žiadal, aby Slovensko malo minimálne trojtýždňový lockdown, pretože to je najefektívnejšie opatrenie, ktoré nám tú krivku sploští. Čím neskôr to spravíme, tým to bude mať vážnejšie negatívne výsledky,“ varuje.

    Čo by sme mali robiť? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Lockdown zavádzajú aj ostatné krajiny, napríklad od pondelka Nemecko. Každému odporúča dodržiavať opatrenia nad rámec toho, čo vynucuje štát - čo najmenej sa stretávať s inými, ostať doma s rodinnými príslušníkmi, najbližšou rodinou, chodiť do prírody. „Veľa ľudí - žiaľ, aj vo vláde - si myslí, že testovanie nahradí lockdown. Nie je to tak. Rozhodujúce je teraz nestretávanie sa, a to bez ohľadu na výsledok vášho testu,“ povedal.

    Riziko nákazy COVID-19 aj po pretestovaní ostáva veľmi vysoké. „Ľudia s negatívnym testom by si mali uvedomiť, že je to len niečo dočasné, lebo nám reálne hrozí, že vzniknú veľké ohniská. To neznamená, že keď pôjdem na test a vyjde mi negatívny, zajtra si môžem robiť párty. Nakaziť sa môžete aj 15 minút potom, ako ste vyšli z odberového strediska,“ vysvetľuje analytik Martin Smatana, bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky.

    Všetci odborníci však ľuďom odporúčajú, aby sa na testovaní zúčastnili. Oni sami budú odoberať vzorky, analytik Martin Smatana sa prihlásil ako dobrovoľník. „Testovaním si kúpime čas. Tých, ktorých teraz zachytíme, tí už, bohužiaľ, infikovaní sú a 6 percent z nich pravdepodobne skončí v nemocnici. Ale nenakazia ďalších. Čas medzi tým, že sa niekto nakazí a skončí s komplikáciami v nemocniciach, je približne 15 - 20 dní. Ten by sme mali využiť na to, aby sme zreorganizovali nemocnice a podporili pracovníkov,“ priblížil Smatana.

    Jednou z priorít je podľa Smatanu nastaviť také pravidlá, že keď sa toto celé skončí, budeme mať také denné prírastky, ktoré sa budú dať v našom systéme zmanažovať. „Treba si uvedomiť, že kým budú otvorené hranice a nebudú povinné karantény alebo nebude vakcína, vírus sa tu bude dlho šíriť,“ uzavrel analytik.

    Čo sa bude môcť od pondelka 2.11.? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Čo môžu robiť po 2. 11. ľudia bez testu

    - nákup potravín, liekov, hygieny, krmiva, paliva
    - cesta k lekárovi alebo na test
    - cesta na pohreb blízkej osoby, krst, uzavretie manželstva
    - starostlivosť o blízku osobu
    - venčenie psa, mačky do 100 metrov a starostlivosť o hospodárske zvieratá
    - sprievod dieťaťa do jaslí, škôlky alebo školy

    Kam môžu ísť navyše tí, čo budú mať negatívny test

    - do zamestnania
    - na poštu, do banky, na úrad
    - do všetkých obchodov
    - ku kaderníčke, na masáž či iné služby
    - na terasu reštaurácií
    - na stretnutie do 6 ľudí
    - do zahraničia
    - na prechádzku do parku v meste

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Vyskúšali sme si testovanie na koronavírus aj za vás: Pozrite, čo s vami budú robiť!

      Prečítajte si tiež: