NECHUTNÉ KŠEFTY na východnom Slovensku: Aha, na čo nahovárajú ľudí, nedajte sa nachytať!
31. 8. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 8. 2022, 8:00)

Našli si lukratívny zdroj príjmu! Vo viacerých obciach Košického a Prešovského kraja sa opäť pokúšajú podnikavci zarobiť tisíce eur prostredníctvom nekalých prepoisťovacích praktík. Niektorí poistenci o tom, že zmenili zdravotnú poisťovňu, vôbec nevedeli. V nami zadokumentovaných prípadoch ide zväčša o poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Podnikavci sa najnovšie zameriavali najmä na chudobné osady a v mnohých prípadoch poistencov zlákali na drobnú finančnú odmenu.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Opakuje sa to rok čo rok. Nekalé prepoisťovacie praktiky prekvitajú najmä na východnom Slovensku. Ide o stovky prípadov a podozriví páchatelia bez vedomia jednotlivých osôb v ich mene vypisujú prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne. Tí, ktorých sa to týka, o tom často ani netušia. Šmejdi ľudí lákajú na malú finančnú odmenu. Ide najmä o sumy okolo 3 až 7 eur. Lenže poisťovateľ za každého získaného poistenca získa približne 50 eur. Ide teda o slušný zárobok.
Prepoisťovacích podvodov pribúda najmä v tomto čase, keď vrcholí prepoisťovacie obdobie. Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete len raz ročne, vždy do konca septembra. Poistencom novej poisťovne sa stanete od januára budúceho roku. "Úrad v roku 2021 riešil celkom 414 podaní týkajúcich sa neoprávnenej zmeny zdravotnej poisťovne od 1. 1. 2022 a nekalých praktík pri nábore poistencov zo strany zdravotných poisťovní,” vysvetľuje Monika Hudecová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Denník Plus JEDEN DEŇ vie o viac ako 60 obciach a mestách, kde sa to dialo a približne o 380 osobách z rómskych osád na východe, ktorých poisťovací šmejdi prepoistili bez toho, aby o tom vedeli. Išlo zväčša o poistencov Dôvery. Za úplatu sa dalo nahovoriť na zmenu poisťovne okolo 260 osôb. Títo podvodníci oslovili poistencov osobne a zväčša už mali k dispozícii ich osobné údaje.
Cez nekalý nábor im poskytli zavádzajúce informácie o benefitoch poisťovne tvrdením, že daná poisťovňa má problém so zazmluvnením lekárov alebo preplácaním liekov. Pritom výber zdravotnej poisťovne musí byť slobodným rozhodnutím a nesmie prebiehať pod nátlakom.
V obci Bačkov (okres Trebišov) žije približne 350 Rómov. Tak ako aj iní sociálne znevýhodnení, sú náchylní uveriť podvodníkom. „Podvodníci ich navštevujú priamo v ich príbytkoch, správajú sa k nim žoviálne ako ich kamaráti, pijú u nich kávu, jedia. Lenže niektorí osadníci sú typy ľudí, ktorí ani netušia, čo podpisujú,“ vravia miestne komunitné a sociálne pracovníčky Katarína Krupská a Danka Barnová. Obyvateľky osady, ktoré sú zbehlejšie, sa samy snažia svojim susedom vysvetľovať nevýhody takéhoto prepoisťovania. „Prichádzajú neohlásene, núkajú nám všeličo možné, naposledy vitamíny," opísali Anna Karchňáková (53) a Denisa Antošová (32).
O ďalších nekalých praktikách šmejdov si prečítate na druhej strane >>>
O probléme vedia aj zástupcovia samospráv. Starosta obce Lastovce (okres Trebišov) Lukáš Hrinko však vraví, že osadníci o tom verejne rozprávať nechcú, lebo sa boja: „Podľa miestnych do obce prišli dvaja muži a pýtali sa ich, či si chcú zmeniť poisťovňu a hneď ich aj prepoistili. Jeden sedel v aute a vypisoval dokumenty, druhý naháňal Rómov, aby ich prišli podpísať. Niektorí neskôr tvrdili, že vôbec netušili, čo podpisujú.“ Lenže aj tu sa zistilo, že poistenci Dôvery boli prepoistení do inej a dozvedeli sa o tom až pri privítacej zásielke z poisťovne a zaslaní nového preukazu.
Starosta obce Krišovská Liesková (okres Trebišov) Július Tamaška má podobné skúsenosti s miestnymi osadníkmi. „Máme tam problémy s úžerníkmi. Teraz to funguje tak, že chudobným neponúkajú peniaze, ale potraviny - olej, zemiaky, múku. No za päťnásobne vyššiu cenu. Takto funguje moderné úžerníctvo," vysvetľuje.
Keďže prepoisťovacích podvodov každý rok pribúda, štát sa rozhodol zakročiť. Zmena poisťovne však po novom bude pre poistenca zdĺhavejšia a náročnejšia. Tento návrh sa pozdáva iba štátnej poisťovni. „Aj z dôvodu množstva podnetov zo strany našich poistencov o ich nekalom prepoistení, na ktoré pravidelne upozorňujeme, by sme uvítali v procese prepoistenia krok, ktorý dáva poistencovi časový priestor na zváženie zmeny zdravotnej poisťovne,“ konštatovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová.
Vyjadrenie poisťovne Dôvera nájdete na druhej strane >>>
Poisťovňa Union považuje zavedenie akceptačného listu za „absurdné“. „Takýto návrh je v priamom rozpore s aktivitami štátu na zníženie administratívnej záťaže občanov,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová-Ksenzsighová.
Podľa Branislava Cehlárika z Dôvery je nepochopiteľné, že sa proces zmeny zdravotnej poisťovne takto sťažuje: „Poistenca dostáva do pozície rukojemníka zdravotnej poisťovne, pretože si od nej musí žiadať súhlas na zmenu. To výrazne obmedzuje právo poistenca na zmenu poisťovne." Spomedzi tých, ktorí by odišli do inej zdravotnej poisťovne, je najpočetnejšia skupina poistencov, ktorí chcú odísť z VšZP do Dôvery (26 percent). Vyplýva to z online prieskumu, ktorý pre náš denník urobila agentúra MNFORCE na vzorke 1000 respondentov starších ako 18 rokov.
Denník Plus JEDEN DEŇ a portál pluska.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré, rovnako ako zdravotná poisťovňa Dôvera, patrí do portfólia skupiny Penta Investments.