Reklama

NECHUTNÉ FOTO Chlpaté beštie desia Slovákov, majú ich aj v obývačke: Sú pre človeka nebezpečné?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ján odfotil v záhrade TOHTO pavúka, odborníčka varuje: NEDOTÝKAJTE sa ho!
    Reklama

    Sú veľké a na prvý pohľad vyzerajú ako tarantuly! Mnohých Slovákov v týchto dňoch vydesili pavúky, ktoré si našli v okolí svojich domovov. Niektorých vystrašili priamo v pohodlí obývačiek. Prečo sa teraz tlačia do ľudských príbytkov, sú nebezpečné a čo robiť, ak sa objavia aj u vás?

    Obrovského pavúka si pred domom našla aj Lucia (28) z Miloslavova neďaleko Bratislavy, kam sa len prednedávnom presťahovala. „Našli sme ho pred dverami do domu. Bol obrovský, mohol mať aj desať centimetrov. Keď máme v dome nejakého pavúka, zakryjeme ho pohárom, pod ktorý dáme papier a vynesieme von. No k tomuto som sa neopovážila ani priblížiť,” povedala.

    Nie je však jediná. Do redakcie nám v v týchto dňoch čitatelia poslali množstvo fotografií týchto pavúkov. Väčšinou ich odfotili pri dome, v záhrade, pri bazéne alebo okolo hadice či na tráve. Pani Angelike z Kolárova chlpatá beštia vliezla priamo do domu, chytila ju do plastovej fľaše. „Trpím arachnofóbiou, takže si asi viete predstaviť, ako som sa bála. Takmer som dostala infarkt,” napísala nám a priložila fotografiu.

    Pokiaľ nie ste fanúšikmi týchto chlpatých tvorov, pohľad na strehúňa väčšinu z nás znechutí a vyľaká tých, ktorí majú z pavúkov panický strach a trpia tzv. arachnofóbiou ako pani Angelika.

    Arachnológ Pavol Purgat z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) vysvetlil, že ide o strehúňa škvrnitého, ktorý je najväčším pavúkom na Slovensku. S ochladením a príchodom jesene sa, tak ako iné hlodavce, vtáctvo alebo hmyz, sťahuje bližšie k ľudským obydliam, kde je teplejšie. Hoci človeka môže pohrýzť, bezdôvodne na neho neútočí, a preto netreba robiť paniku. „Strehúň na človeka neútočí, avšak môže človeka pohrýzť v sebaobrane, pokiaľ by sa ho niekto snažil chytiť holou rukou alebo trebárs mu vliezol do topánky a človek by ho pritlačil pri obúvaní. Aj v týchto situáciách však hryzú pomerne neochotne,” hovorí odborník.

    V ktorých lokalitách sa strehúň vyskytuje? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Strehúň v prítomnosti človeka reaguje útekom. „V prípade zahnania do úzkych sa môže vztýčiť na zadných nohách a ukázať výstražnú jasnooranžovú farbu na klepietkach – chelicerách. Hryzie, ako som povedal, len pri priamom kontakte, a teda  strehúňa možno bez rizika pozorovať aj z bližšej vzdialenosti,” vysvetlil odborník na pavúky.

    Zdroj: P1D

    Pavúka môžete objaviť najmä na západnom Slovensku.

    Po zvyšok roka však strehúňa neuvidíte, spod zeme vylieza až na jeseň. „Väčšinu roka si ho ľudia pravdepodobne ani nevšimnú, pretože žije skryto v norách hlbokých 30 až 50 cm. Problém môže nastať na jeseň, pretože tento druh v týchto mesiacoch migruje na nové stanovištia a tiež dochádza k páreniu, takže samce veľmi aktívne hľadajú samice. Preto sa v tomto období často náhodne dostávajú do domácností,” vysvetľuje.

    Čo však mnohých nepoteší, je fakt, že strehúň obýva najmä lokality v blízkosti človeka a miluje záhrady s nízkym trávnatým porastom. „Preto je častým obyvateľom napríklad záhrad s anglickým trávnikom, ale aj golfových ihrísk, letísk či okolia nákupných centier a priemyselných areálov. Lákajú ho aj novovystavané areály s holou pôdou, kde sa často dokáže veľmi rozmnožiť,” hovorí odborník.

    Sú jedovaté? Článok pokračuje na druhej strane

    Pri pohľade na veľkého chlpatého pavúka človeku okamžite preblesne hlavou, že je určite jedovatý. Arachnológ vysvetľuje, že hoci jed majú takmer všetky pavúky, keďže bez neho by sa nenajedli, nie každý je pre človeka nebezpečný. „Prostredníctvom neho usmrcujú svoju korisť. Schopnosťou zabiť korisť sa však účinnosť jedu pri väčšine druhov pavúkov končí a strehúň škvrnitý nie je výnimkou. Preto pri uhryznutí dokáže spôsobiť človeku len ľahké zdravotné problémy, napríklad opuch, začervenanie a bolesť v mieste uhryznutia. Pre človeka je neškodný,” ubezpečuje.

    Počet prípadov uhryznutia pavúkom na Slovensku stúpa. „Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava k dňu 12. 10. 2023 zaznamenalo dvadsať prípadov uhryznutia pavúkom. Počet konzultácií s NTIC v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne stúpol. Neodzrkadľuje však celkový počet uhryznutí na Slovensku,” povedala Silvia Plačková, vedúca Národného toxikologického informačného centra.

    Ak sa pavúkov bojíte a nechcete, aby si z vašej obývačky spravili prechodný domov, arachnológ Pavol Purgat odporúča umiestnenie sieťok proti hmyzu na prízemné okná. Rovnako by ste si mali skontrolovať škáry a napríklad, či vám dobre priliehajú dvere do domu alebo na terasu.

    Prečítajte si tiež: