Nechtík lekársky nás naozaj lieči: takto využijete všetku jeho moc
2. 7. 2016, 14:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 19:40)

Zdroj: Pixabay
Krása a príjemná vôňa nie sú jedinými prednosťami tohto kvietku. Nechtík nemá prívlastok lekársky len tak pre nič za nič. Využíva sa v ľudovom liečiteľstve, no ani mnohým vedcom nedá spať. Využite jeho zázračnú silu aj vy!
Nechtík lekársky sa pestuje na záhonoch a dorastá do výšky asi 60 až 80 cm. Kvety sú žlté alebo oranžové, listy sú až 12 cm dlhé, chlpaté a na dotyk lepkavé.
1. Zbierajte ho cez obed
Nechtík má najradšej priepustnú hlinitopiesočnatú pôdu, ktorá má dobrý obsah živín. Keďže nie je náročný na pestovanie, stačí mu dopriať dosť slniečka. Hoci sa nechtík vysieva na jar, môžete to urobiť aj teraz v lete. Pri zbere však pozor: najlepšie je zbierať ho za slnečného dňa okolo poludnia, pretože v tomto čase má nechtík najväčšiu silu.
2. Uložte ho do šera
Nechtík lekársky sušte v tieni alebo v tme a nezabudnite pri sušení stále vetrať. Skladovať by ste ho mali v tme alebo v šere, aby sa zachovala jeho farba, inak rýchlo stratí účinky. Má slanú, trpkú, horkastú chuť a slabý pach.
3. Pripravte si čaj, tinktúru aj olej
Nechtík lekársky má všestranné využitie. Pôsobí ako prírodné antibiotikum, antioxidant, má protizápalové aj hojivé účinky. Využíva sa dokonca pri prevencii aj liečbe rakoviny. Pomáha prečisťovať lymfatický systém aj krv, posilňuje imunitný systém, činnosť pečene, sleziny a lieči chronické infekcie.
Čaj z nechtíka lekárskeho
Do 2,5 dcl vriacej vody pridajte 1 polievkovú lyžicu kvetov nechtíka. Lúhujte 10 minút, potom čaj sceďte a vypite.
Využitie: zvnútra vás prečistí a upraví krvný obeh, zvonka ho využijete na nehojace sa rany, kvasinkové infekcie, hemoroidy, aj ako obklad pri zápale spojiviek a očných infekcií.
Tinktúra z nechtíka
Do 1 l pravej vínovice vložte plnú hrsť kvetov a lúhujte 14 dní na slnku pri cca 20° C. Pri použití tinktúru zrieďte pridaním do čaju alebo do pohára s vodou.
Využitie: zvnútra na podporu imunity, zníženie tlaku, tráviace problémy, zvonka ako kloktadlo pri infekciách v ústach či paradentóze, na zapálené hrdlo, kašeľ, výborná je aj na pomliaždeniny, výrony, vredy, popáleniny či pooperačné rany.
Masť alebo olej z nechtíka
* 4 plné hrste nadrobno posekaného nechtíka (listy, stonka, kvety) zmiešajte s 500 g vriacej bravčovej masti. Prikrytú nechajte cez noc stáť. Na druhý deň ju prihrejte a prefiltrujte cez ľanové plátno do čistej nádobky.
* sklenú nádobu naplňte čerstvými listami nechtíka a zalejte 0,5 l studeným olivovým či slnečnicovým olejom. Dajte 3 týždne lúhovať na slnečnom mieste, potom preceďte.
Využitie: masť z nechtíka rýchlo hojí rany, preto ju majte vždy po ruke. Pomáha zmierňovať bolesť a akútnu dermatitídu po operácii a rádioterapii pri rakovine prsníka. Môžete ňou potierať zapálené miesta na tele, boľavé kĺby, natiahnuté šľachy či poškodené väzivá. Pomáha aj pri reumatických bolestiach.
Nechtíkova šťava
Listy, stonku aj kvety nechtíka dobre umyte a ešte vlhké odšťavte.
Využitie: pravidelné natieranie vysušuje bradavice na koži, ktoré časom odpadnú, zmierňuje aj starecké škvrny či pehy.