Nechcete sa vzdať obľúbených slnečných okuliarov? Lekár varuje: Môžu vám vážne poškodiť zrak!
10. 8. 2017, 14:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 22:11)

Zdroj: Matej Kalina, ilustračné foto
Ak v lete nevyjdete von cez slnečných okuliarov, toto si určite prečítajte! Informáciám o tom, ako chránia vaše oči pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia, je koniec. Očný lekár vás vyvedie z omylu, v ktorom ste žili dlhé roky.
Zdroj: Matej Kalina, ilustračné foto
Zdroj: Michal Šebeňa
Zdroj: Matej Kalina
Galéria k článku
Slnečné okuliare nie sú nevyhnutnou letnou výbavou. Očný lekár Pavol Veselý ich vníma skôr ako módny doplnok, nie ako funkčnú pomôcku. Dokonca môžu byť nebezpečné!
Je to záťaž pre oko
„Funkciu regulátora množstva slnečného žiarenia, ktoré smeruje do oka, plní zrenička. Tá sa buď rozširuje, alebo zužuje, a to podľa množstva svetla. Nekvalitné sklá slnečných okuliarov teda môžu byť v konečnom dôsledku väčším problémom a záťažou pre samotné oko,“ uviedol Veselý. pre TASR.
Aby ste sa vyhli problémom a neriskovali poškodenie zraku, dodržiavajte jeho radu. Ak sa rozhodnete používať slnečné okuliare, lekár vám jednoznačne odporúča navštíviť optiku.
Anketa
Viete, aké sklá sú vo vašich slnečných okuliaroch?
áno, poradili mi odborníci 0% nie, nezaujíma ma to 0% neviem, ale po tomto článku si to overím v optike 0%Celkový počet hlasujúcich: 0
Pri výbere slnečných okuliarov radia odborníci z očnej kliniky NeoVízia všímať si 4 základné parametre.
1. Výzor okuliarov
Základné pravidlo znie: čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám.
2. UV filter
Zapamätajte si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, okú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike.
3. Priepustnosť svetla
Okrem hodnoty UV filtra siahnite po správnej priepustnosti svetla slnečných skiel. Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť.
Na horách a pri mori môžeme použiť vyššiu kategóriu.
Vyznáte sa vo filtroch?
- kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 - 100%)
- kategória 2 - svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 - 80%) Kategória 2 - stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 - 43%)
- kategória 3 - tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 - 18%)
- kategória 4 - veľmi tmavý filter / vhodný k moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 - 8%)
Zdroj: Neovízia
4. Farba skiel
Modrá je nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla sa neodporúča krátkozrakým ľuďom. Sivá a hnedá sú ideálne farby za volant. Na šoférovanie sa hodia slnečné okuliare s polarizačným efektom, lebo znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu.
Žltá a oranžová farba skiel je určená do hmly a na šport. Tieto sklá zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.
Ostatné farby nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.