Aj kalendár musí ísť s dobou. Určite ste postrehli, že klasické mená sú pomaly na ústupe a nahrádzajú ich nové mená, často prevzaté z iných jazykov. Kedy však budú tieto deti s novými menami oslavovať meniny?

Od októbra 2017 do konca septembra 2019 prijala Kalendárová komisia od občanov celkovo 37 žiadostí o zaradenie nového mena do oficiálneho kalendária. Žiadosti následne komisia posúdila a vybrala z nich 6, ktoré do kalendára zaradila. Zároveň rozhodli o presune dvoch mien. 

Oslavu menín bude musieť po novom presunúť Artur (z 26.11. na 5.1.) a Dušana (z 26.5. na 19.7.).

Presúvanie mien v kalendári nie je žiadnou novinkou. V minulosti už viackrát došlo k zmenám. „Vždy som meniny oslavovala 31. mája. Keď som bola na základnej škole, moje meno asi na 3-4 roky vyškrtli z kalendára úplne a až neskôr sa zázračne objavilo pri dátume 28. decembra,“ spomína Ivona (54). Na konci mája ju v kalendári nahradili mená Petrana, Petronela a Nela. V decembri oslavujú Ivony spolu s Ivanami. Presun mena však nemusí byť vždy na škodu. Niektorým to môže priniesť výhody. „Teraz oslavujem meniny dvakrát do roka. Som zvyknutá, že som vždy oslavovala v máji a spolu so mnou aj celá moja rodina. V decembri väčšinou aj sama zabudnem, že mám mať meniny. Spomeniem si až keď ma manžel prekvapí s kyticou v ruke,“ dodala čitateľka Ivona.

Ktorých 6 mien do kalendára pribudlo? »