Nebeský úkaz ľudí potešil, no aj vystrašil! Astronóm Juraj Tóth: Prečo sme videli polárnu žiaru
25. 4. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:59)
V noci z nedele na pondelok hrala obloha na Slovensku všetkými farbami! Nezvyčajný úkaz Auroru Borealis, teda polárnu žiaru, sme mohli vidieť na strednom a východnom Slovensku. Tí na západe mali smolu, keďže obloha bola zatiahnutá. Ako takéto nebeské divadlo vzniká, či má súvis s klimatickými zmenami, a prečo sa objavilo práve nad Slovenskom? Vysvetlil astronóm Juraj Tóth.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CqOoZZXK1Yi/
Zdroj: Mark Thiessen
Zdroj: Tomas Fedor
Galéria k článku
Za polárnou žiarou cestujú niektorí aj tisíce kilometrov do severských krajín, no zákon schválnosti hovorí o tom, že ju aj tak nikdy neuvidia. Nikomu by však ani vo sne nenapadlo, že farebnú oblohu uvidíme jedného dňa aj nad Slovenskom. „Na Slovensku sa naskytla nevídaná možnosť pozorovať polárnu žiaru. Nad západným Slovenskom je obloha miestami zakrytá oblačnosťou, ale zo stredného a z východného Slovenska je pozorovateľná,“ informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Facebooku, kde zároveň pridal fotografiu s polárnou žiarou z Banskej Bystrice. Netrvalo dlho a aj k nám do redakcie začali prichádzať prvé fotografie.
„Vôbec prvýkrát v živote vidím niečo, čo som ešte nikdy na vlastné oči nezažil,” napísal Juraj z Prešova. „Aj na Orave sme ju videli,“ pochválil sa Milan. „Nádherné fotografie, ja som v Petržalke videl iba blesky,“ pridal sa sklamaný Matej z Bratislavy. Zatiaľ čo niektorí obdivovali toto nebeské divadlo, iných v noci vyľakal štekot či čudné správanie domácich miláčikov. „Náš pes začal z ničoho nič štekať a zavýjal jednu minútu. V živote to nespravil, preto sme okamžite vstali z postele zistiť, čo sa deje. No iba stál pri okne a štekal,” povedala nám Lucia z Miloslavova. To, že v iných častiach Slovenska bola polárna žiara, sa dozvedela až nasledujúce ráno.
Tento čarovný nebeský úkaz sme mohli naposledy vidieť nad Slovenskom vo februári tohto roku. To, že sa po dvoch mesiacoch objavil opäť, považuje astronóm za veľmi nezvyčajné. „Súvisí to s tým, že na Slnku vznikajú chromosférické erupcie alebo balíky koronálnej hmoty, ktoré vletia do zemskej magnetosféry. Pri takomto turbulentnom magnetickom poli našej Zeme sa niekedy stáva, že aj v nižších zemepisných šírkach ako sme my, je polárna žiara viditeľná,” hovorí astronóm a vysvetľuje, že polárna žiara sa väčšinou objavuje v okolí magnetických pólov, teda na severe a na juhu zemegule. „Ale pri takýchto špeciálnejších turbulentnejších stavoch našej magnetosféry, teda magnetického obalu Zeme, môžeme vidieť polárnu žiaru aj z našich zemepisných šírok,“ hovorí Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
Súvisí polárna žiara s klimatickými zmenami? Odpoveď nájdete na druhej strane >>>
To, že jej výskyt je na našom území nezvyčajný, si myslia aj administrátori obľúbeného portálu o počasí Severe Weather Slovakia. „Všetko závisí od aktivity na povrchu Slnka. Polárna žiara vzniká pri veľmi silných slnečných erupciách, ktoré k našej planéte vyšlú energiu niekedy porovnateľnú so silou explózie atómovej bomby. Tá sa následne k našej planéte dostane formou „slnečného vetra“, čo je mrak protónov a elektrónov,“ povedal nám jeden z nich Tomáš Ralbovský. V Bratislave sa polárna žiara objavila naposledy v roku 2015. „Slnko prechádza nejakým životným cyklom aktivity, ktorý trvá zhruba 11 rokov, a v čase najvyššej aktivity sa zvykne objaviť polárna žiara aj na našom území. Všetko tak závisí od Slnka a jeho aktivity. Platí však, že výskyt polárnej žiary je však na Slovensko veľmi nezvyčajný,“ vysvetľuje Ralbovský.
Ako už býva zvykom, na sociálnych sieťach dostali svoj priestor aj konšpirátori. Niektorí tvrdili, že polárna žiara sa na Slovensku objavila pre klimatické zmeny či pre vypúšťanie škodlivých emisií do ovzdušia. Astronóm však medzi týmito dvoma javmi súvislosť nevidí. „Toto je skôr záležitosť nabitých častíc zo Slnka, ktoré zasiahnu magnetické pole Zeme. Priama súvislosť s klímou by tam nemala byť,“ konštatuje Tóth. Polárna žiara nemá taktiež súvislosť ani s predpoveďou počasia na leto alebo budúcu zimu.
Budeme vídať polárnu žiaru na Slovensku častejšie?
Pre nadšencov tohto nebeského divadla má Tóth dobré správy. To, že sa polárna žiara bude na Slovensku vyskytovať častejšie, nevylučuje. Práve naopak. „Sú to skôr také náhodné udalosti, ale áno, môže sa stať. Musí tam byť splnená presnejšia geometria, teda to, kde na Slnku sa to odohrá, aby to trafilo našu planétu. Takže áno, ďalšiu polárnu žiaru možno uvidíme už o niekoľko mesiacov,“ myslí si astronóm. „Pamätám si, asi pred 10 až 15 rokmi, že sme mali viaceré takéto pozorovania zo Slovenska. Niektorí to uvidia iba párkrát za život, ale podobné javy sa vyskytovali aj v minulosti,” uzatvára.
Anketa
Videli ste aj vy v noci z nedele na pondelok polárnu žiaru?
- Áno, bola to nádhera!5%
- Áno, niečo som videl/a...0%
- Nie, nemal/a som to šťastie...94%
Hlasovanie bolo ukončené