Reklama

Inflácia VYLETÍ až na 5 %, prichádzajú nové dane. Budeme chudobnejší? Toto vravia odborníci!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Investičných podvodov pribúda. Ako sa brániť? Tu sú rady odborníkov
    Reklama

    Slovenská ekonomika by mala v tomto aj budúcom roku vzrásť o 2,5 %. Predpokladá to Národná banka Slovenska (NBS). Inflácia by mala na rok dočasne zrýchliť na 5 % z tohtoročných 3 %, následne sa vráti na nižšie úrovne. Infláciu potiahnu nahor predovšetkým ceny plynu pre domácnosti a konsolidačný balíček.

    Čo čaká Slovákov a ekonomiku na budúci rok? „Solídny rast napriek silnému protivetru. Myslím si, že táto veta najvýstižnejšie opisuje to, čo nás v najbližšom období čaká. Veľmi špecifický bude najmä budúci rok,“ hovorí guvernér NBS Peter Kažimír.

    Vo svete totiž vládne veľká neistota. Objavujú sa nové konflikty a to všetko vytvára neistoty. „Ekonomika je ženského rodu a ako taká neistotu nemá rada, takže z tohto pohľadu je to faktor, ktorý nám priťažuje. Odďaľuje sa zotavenie ekonomík našich kľúčových partnerov a prichádza nevyhnutná konsolidácia verejných financií, akési veľké upratovanie, ktoré musí smerovať k tomu, aby nám tak nevytŕčali nohy spod periny, ako to bolo posledné roky. Toto všetko dočasne stlmí výkonnosť ekonomiky a posunie infláciu na vyššie úrovne,“ myslí si Kažimír.

    Pozitívnou správou je, že táto situácia neprinesie pokles životnej úrovne, neochromí rast ekonomiky a trh práce ostane v podstate naďalej stabilný, bez výrazných zmien. „V najbližších rokoch očakávame veľmi solídny ekonomický rast vo výške 2,5 %, v roku 2026 by to malo ísť mierne nižšie k 2 %,“ hovorí guvernér.

    A otvára aj tému konsolidácie verejných financií. „Ochráni to finančnú stabilitu krajiny, ale aj domácností. Posilní to odolnosť našej exportne orientovanej ekonomiky, no a ak by sa, nedajbože, objavila zase nejaká nová kríza, dostalo by nás to do lepšej východiskovej situácie. Čiže konsolidácia je výsostne aktuálnou témou vo všetkých krajinách eurozóny. Nie sme žiadnym špeciálnym prípadom,“ tvrdí. Konsolidáciou sa to však podľa jeho slov nekončí: „Poznáme dlhý chronický zoznam bolestí, ktorými trpíme desiatky rokov, ale tým kľúčovým problémom je rast produktivity práce, ktorý sa zastavil. To je Achillova päta nášho hospodárstva. Zaostávame v mnohých oblastiach. Nedávno zverejnená správa o stave ekonomiky v Európskej únii o tom hovorí úplne jasne a dopodrobna a donaha odhaľuje kľúčové problémy našich krajín. A preto pre rast, pre udržateľný rast životnej úrovne, bude kľúčové naozaj naštartovať rast produktivity a mať odvahu sa popasovať aj s problémami.“

    Ak by sme nekonsolidovali, ekonomický rast by sa pohyboval niekde na úrovni okolo 3 %. „Tu však treba povedať, že pri absencii konsolidácie by ekonomika čelila rizikám nižšieho ratingu možných nečakaných pohybov na výnosoch štátnych dlhopisov a podobne. To, že prichádza konsolidačný balíček, tieto riziká v značnej miere znižuje, ale konsolidácia si, samozrejme, vyžiada svoje náklady,“ vraví Michal Horváth, výkonný riaditeľ úseku menovej politiky a bankových obchodov NBS. V budúcom roku aj v roku 2026 očakáva nižší rast.

    „Pokiaľ ide o infláciu, očakávame dočasné zrýchlenie na 5 % v budúcom roku. Úlohu tam zohrávajú najmä dva vplyvy: V našej predikcii vychádzame z toho, že sa zreálnia ceny plynu pre domácnosti, a zároveň tu máme konsolidačný balík, ktorý obsahuje mnohé daňové opatrenia, ktoré zrejme potlačia ceny nahor. Tiež však v roku 2026, po odznení týchto vplyvov a aj vplyvom toho, že trošku sa nám ochladí ekonomika, by sa inflácia znovu mala vracať na bežné úrovne,“ tvrdí Horváth.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Kamenický: Podrobnosti konsolidácie verejných financií
      Zdroj: FB/Úrad vlády Slovenskej republiky

      Spomína však aj možné riziká. „Momentálne je ťažké vyhodnotiť všetky prvky konsolidačného balíka. Možno sme vplyv niektorých opatrení trochu prestrelili a odhadli až príliš smerom hore, možno niektoré sa budú, naopak, vyvíjať menej priaznivo, ako to čakáme. Osobitne by som spomenul daň z finančných transakcií - vyhodnotiť vplyv tohto opatrenia na inflačný vývoj, ale aj na vývoj reálnej ekonomiky je pomerne zložité, takže tam by mohlo dôjsť k nejakým prekvapeniam,“ hovorí Horváth.