Vybraných 40-tisíc učiteľov, ktorí budú zabezpečovať prezenčnú výučbu na školách, začnú očkovať od soboty 13. februára. Očkovania sa budú realizovať v soboty a nedele v 15 očkovacích centrách v krajských mestách. „Chcem oznámiť, že na území Slovenska je dnes 21 700 dávok od AstraZeneca,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Termíny budú od 13. do 19. februára.

„Učitelia budú na očkovanie pozývaní postupne,“ uviedol Gröhling. Riaditelia v priebehu štvrtka a piatka (12. 2.) dostanú link, cez ktorý sa bude dať prihlásiť na očkovanie. Riaditelia doň budú nahlasovať svojich učiteľov. Potom učiteľov rozdelia do očkovacích centier. Očkovať sa má cez víkendy a bude trvať nasledujúce tri víkendy.

Cez víkend sa začne s očkovaním pedagogických zamestnancov do 55 rokov vakcínou od AstraZeneca. Následne od pondelka (15. 2.) sa budú vakcinovať pedagogickí zamestnanci nad 55 rokov, prihlasovanie sa spustí nasledujúce dni. „Nasledujúce víkendy budeme nanovo zostavovať podľa záujmu kategórie učiteľov,“ doplnil. Záujem o očkovanie by malo mať viac ako 60 percent učiteľov.

Má ísť o učiteľov materských škôl, prvého stupňa základných škôl a posledných končiacich ročníkov stredných škôl a tiež učiteľov v špeciálnych školách či škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Očkovať sa bude v UNB Ružinov, na Antolskej, na Kramároch, vo FN Trenčín, vo FN Prešove, UNLP Košice, UN Martine, VÚC a FN Žilina, FN Trnave, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, FN Nitre a FNsP Banskej Bystrici.

Učitelia mladší ako 55 rokov budú očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Starších ako 55 rokov zaočkujú zdravotníci vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Nepedagogickí zamestnanci by sa zatiaľ očkovať nemali, potvrdil Krajčí. Učitelia sa budú musieť aj naďalej testovať. Podľa Krajčího má očkovaný dostatok protilátok až dva týždne od druhej dávky vakcíny.

Žiaci druhého stupňa ZŠ sa pre zlú pandemickú situáciu tak skoro nevrátia. „Zatiaľ to naozaj tak nevyzerá,“ priblížil Krajčí.