Nástraha pri cestách: Namiesto ovocia vám predajú halucinogény!
28. 9. 2016, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:12)

Zdroj: Pavol Konštiak
Na predaj ovocia či zeleniny popri cestách sa dajú zlákať mnohí Slováci napriek tomu, že s ním môže byť spojených veľa zdravotných rizík. Pred jedným z nich aktuálne varujú pracovníci Správy Tatranského národného parku. Namiesto zdravej pochúťky zjete nebezpečný plod s halucinogénnymi účinkami!
Dobre zvážte, či sa „ulakomíte“ na lacné čučoriedky, ktoré vo veľkom ponúkajú predajcovia popri cestách! Nie všetko, čo vyzerá ako klasická čučoriedka, ňou totiž v skutočnosti aj je! Odborníci upozorňujú, že môže ísť napríklad o čučoriedku barinnú, ktorú ťažko rozoznáte od tej „pravej“ čučoriedky, ktorá sa v skutočnosti volá brusnica čučoriedková. „Drobné plody čučoriedky ľudia radi zbierajú, no pri menej zdatných zberačoch nie je vylúčená ich zámena,“ zdôraznil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko pre agentúru TASR.
Opije vás!
Plody čučoriedky barinnej sú podľa Majka nejedlé a mierne jedovaté. „Vďaka jej halucinogénnym účinkom bola ľudovo nazvaná aj opilka či šialenica. V niektorých oblastiach výskytu sa jej plody používali ako halucinogén pri rituálnych obradoch,“ opísal šéf Správy TANAP-u s tým, že ide o jedinú živnú rastlinu húseníc zákonom chráneného žltáčika čučoriedkového, ktorý je jedným z najohrozenejších druhov motýľov na Slovensku. Rovnako je živnou rastlinou i pre ohrozeného modráčika striebroškvrnného.
Pracovníci TANAP-u apelujú aj na etiku kupujúcich. „Chceme, aby si uvedomili, že zberom a rovnako aj kúpou lesných plodov odnášajú z lesa potravu živočíchom, ktoré tam legitímne od nepamäti patria a lesné plody sú ich neodmysliteľným zdrojom potravy,“ doplnil Majko v rozhovore pre TASR.
Ako sa nepopáliť
Odborníci sa zhodujú, že predaj ovocia a zeleniny popri cestách je síce lacnejší, o zároveň rizikový. „Áno, môžete kúpiť čučoriedku barinnú popri ceste. Ja by som sa na to však pozrela skôr z inej strany: Kúpili by ste si niekedy niečo od niekoho pri ceste? Navyše, keď si sami nedokážete zhodnotiť, či je to, čo kupujete, v poriadku?“ kladie otázku skúsená pestovateľka.
Varovanie hygienikov
Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva upozorňuje, že predaj potravín, vrátane ovocia a zeleniny pri cestách nie je povolený.
„K všeobecným zásadám patrí, že ovocie a zelenina nesmie byť vystavená účinkom slnka, prachu, cudzím pachom, dažďu či mrazu. Predajné miesta musia byť chránené pred kontamináciou – napríklad aj hmyzom, zvieratami, musí byť zabezpečený prívod pitnej vody atď. Pri predaji ovocia a zeleniny pri cestách nie je žiadna z týchto hygienických požiadaviek splnená, naopak, v danom prípade sú vystavené riziku kontaminácie, čo môže mať za následok nielen zmenu kvality ovocia a zeleniny, ale môže byť následne po konzumácii aj nositeľom ochorení tráviaceho systému,“ varuje Merková.
Takéto potraviny sa potom môžu rýchlo skaziť, vplyvom tepla a slnka skysnúť, rozmnožia sa v nich mikróby... Takže ak sa na ne ulakomíte, rátajte prinajmenšom s rizikom hnačkových ochorení.