Dôvodom, prečo Slováci na rozdiel od susedov nemôžu cestovať, sú rôzne certifikáty o očkovaní. Kým v ostatných krajinách dostanú všetci rovnaké potvrdenie, u nás každé  vakcinačné centrum vydáva vlastné. Pre veľké riziko falšovania tak majú našinci smolu a musia do karantény. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že už situáciu rieši!

Česi majú jednotný očkovací certifikát. Zaočkovaným Maďarom zas vystavia kartičku podobnú občianskemu preukazu. „Slovensko nič podobné nemá, a tak naši občania dostávajú chaotickú zmes desiatok rôznych potvrdení. Chýba anglický preklad, líši sa formát aj rozsah údajov, na niektorých miestach dokonca odmietajú dať pečiatku a podpis,“ upozorňuje europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

„Žiaľ, aj preto Slovensko vypadlo z medzinárodnej dohody, podľa ktorej si Česko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko a Maďarsko už od minulého víkendu vzájomne uznávajú potvrdenia. Je to ďalšie zo zbytočných zlyhaní vlády, ktoré komplikuje život našim občanom pri cestách do zahraničia,“ dodáva.

Naši susedia tak už môžu voľne cestovať v rámci strednej Európy. Na Slovensku je zaočkovaných aspoň prvou dávkou už 1,4 milióna ľudí, no kedy budú mať nejaké výhody, je otázne.

Ako to chcú kompetentní riešiť? Čítajte na ďalšej strane >>>