Narástli vám zuby múdrosti? Pozrite, čo to robí s našou inteligenciou!
13. 7. 2018, 14:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:27)

Zdroj: Chris Jackson
Osmičky, inak nazývané aj zuby múdrosti, vedia pekne potrápiť. Najčastejšie rastú až v skorej dospelosti, no niekomu sa neprerežú celý život. Ako dokážu ovplyvniť inteligenciu človeka?
Zdroj: archív
Zdroj: Martin Domok
Galéria k článku
Podľa odborníkov zuby múdrosti nemajú s naším inteligencčným kvoocientom absolútne nič spoločné. Ich pomenovanie súvisí skôr s vekom, kedy sa prerezávajú von. Najčastejšie je to medzi 18-tym a 25-tym rokom, teda v čase kedy naberáme rozum.
Na tento krok vlády poriadne doplatia mladí Slováci: Zaplačú, keď uvidia, z čoho budú musieť vyžiť!
Osmičky sú zuby, ktoré spôsobujú pomerne veľa problémov. Panuje názor, že moderný človek ich už v podstate nepotrebuje. V minulosti ľudia okolo dvadsiatky už zväčša zuby nemali. Prišlo tak celkom vhod, že im narástli zadné stoličky, na ktorých ešte mohli žuvať.
„Najčastejším problémom so zubami múdrosti je ich sťažené prerezávanie. Vzniká tak pocit tlaku v mieste uloženia zubu, opakované zápaly sliznice okolo a nad neprerezanými zubami, problémy s prehĺtaním až sťažené otváranie úst,“ vysvetľuje Alexander Schill, ktorý je primárom na Schill Dental Clinic.
Nehorázny PODVOD na Slovákoch: Pozrite sa, čo za drahé peniaze tankujeme do áut!
V extrémnejšej podobe sa môže objaviť opuch lymfatických uzlín, bolesť a opuch príslušnej polovice tváre, zvýšená teplota a pocit malátnosti. Takýto stav je veľmi nepríjemný a väčšina pacientov v takom prípade bez váhania vyhľadá lekára.
„Neliečenie takéhoto stavu totiž môže prerásť až do čeľustného zápalu, čo v niektorých prípadoch môže byť až stav ohrozujúci život,“ upozorňuje stomatológ.
Liečba boľavých osmičiek
Konkrétny postup pri liečbe problémov so zubami múdrosti závisí od štádia ochorenia a od stavu pacienta. Neurčité a slabšie bolesti pri čiastočne prerezaných osmičkách niekedy vyrieši už zvýšená hygiena.
Pri akútnom zápale sa zvyčajne nasadia antibiotiká, dezinfekcia v okolí korunky realizovaná výplachmi ústnej dutiny a po skľudnení sa zub odstráni alebo sa vykoná dekapsulácia. chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba, aby sa tak zmenšil priestor, v ktorom vznikajú zápaly.