Nákazlivých chorôb na Slovensku pribúda! V ohrození sme všetci. Odborníci: Toto pomôže!
2. 4. 2025, 17:34 (aktualizované: 2. 4. 2025, 17:35)

Keďže dieťa získava dostatočnú imunitu až po troch dávkach vakcíny, je možné chrániť novorodenca nepriamo, tzv. stratégiou ochrannej kukly, čo v praxi znamená očkovanie jeho najbližších kontaktov. Členovia domácnosti boli podľa štúdií zodpovední za 73 až 82 % prenosov infekcie čierneho kašľa na dojčatá. Zároveň očkovanie matky v tehotenstve je dokázateľne najúčinnejšou prevenciou.
„Počas tehotenstva dochádza k fyziologickým zmenám dýchacích ciest – sliznice sú viac prekrvené, môže sa objaviť dýchavica, zvyšuje sa metabolizmus aj potreba kyslíka, pretože matka dýcha aj za plod. Zvýšené nároky na respiračný trakt zvyšujú aj riziko závažného priebehu ochorenia,“ upozorňuje profesor Jozef Záhumenský, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB.
Čierny kašeľ môže mať u tehotných žien komplikovaný priebeh. Záchvaty silného dávivého kašľa môžu zvyšovať vnútrobrušný tlak, ktorý predstavuje potenciálne riziko pre tehotenstvo. „Čierny kašeľ v tehotnosti je rizikom nielen pre ženu samotnú, ale najmä pre jej ešte nenarodené dieťa. Komplikácie môžu byť vážne vrátane predčasného pôrodu a nezrelosti a po pôrode hrozba respiračného zlyhania novorodenca,“ dodáva profesor Záhumenský.
