Oplatí sa ešte Slovákom nákupná turistika? V tejto susednej krajine majú najväčšie zľavy!
13. 1. 2024, 13:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:41)
Nákupy vianočných darčekov a predsviatočný zhon máme úspešne za sebou. V uplynulých dňoch sa však pozornosť nakupujúcich začala upriamovať na novoročné výpredaje. Prístup predajcov sa naprieč krajinami líši. Podľa analytikov by ste sa nemali uponáhľať a s výjazdmi za lacnými odevmi by ste mali ešte mesiac počkať. Do ktorej krajiny sa potom oplatí vyraziť?
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: Marián Angelovič
Galéria k článku
Nový rok so sebou už ako obvykle prináša množstvo zlacneného tovaru v obchodoch. V nákupných centrách na nás z výkladov vyskakujú zľavy prevažne na oblečenie, ktoré je lacnejšie aj o viac ako o polovicu. No vedeli ste, kedy sa oblečenie oplatí kupovať najviac?
Čísla, hovoria, že udalosti uplynulých štyroch rokov takmer ne-ovplyvnili sezónnu cyklickosť v segmente oblečenia a obuvi v Rakúsku a v Poľsku. „To sa však nedá povedať o zvyšných troch susedných štátoch vrátane Slovenska,“ uviedli analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorí sa pozreli na údaje Eurostatu.
V segmente oblečenia a obuvi sa v rámci susedných štátov sezónne výpredaje najviac prejavujú v Rakúsku. Najväčšie zľavy môžu kupujúci očakávať vo februári a v auguste, keď sa predávajúci snažia zbaviť starého tovaru pred novou sezónou. „V Rakúsku ide o zľavy približne 15 % z maxím, ktoré bývajú zvyčajne v novembri a v máji. V Poľsku sú zľavy v porovnaní s Rakúskom tretinové, teda približne 5 %,“ vyčíslili analytici.
Určitá sezónnosť bola po nástupe covidu zachovaná v Maďarsku. Rozdiely medzi cenovými maximami a minimami sú približne 3,5-percentuálneho bodu. To však nie je možné povedať o Slovensku a o Česku, kde najmä v prípade Česka silnou infláciou zasiahnuté ceny zdeformovali inak cyklický trh. „V októbri 2023 boli celkovo ceny oblečenia a obuvi v Česku o 46 % vyššie ako v decembri 2019. V Maďarsku ceny vzrástli o 16 %, na Slovensku o 14 %, v Poľsku o necelých 11 % a najmenej vzrástli o 6 % v Rakúsku. Z dát vyplýva, že čím je vyššia inflácia, tým výraznejšie je narušená sezónna cyklickosť,“ napísal inštitút.
Napriek nižším sezónnym zľavám sa obuv a oblečenie dlhodobo najviac oplatí nakupovať u našich južných a severných susedov. „V Maďarsku sa cenová hladina pohybuje približne okolo úrovne 86 % priemeru cien v EÚ, v Poľsku na úrovni 92 %. Slovensko sa pohybuje približne okolo priemeru, Rakúšania sú 3 % nad priemerom,“ dodal ISA.
Ekonóm Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz však upozornil, že výsledky ISA, samozrejme, neplatia pri 100 % položiek. „A potom sa človek pozrie na také H&M a čo nevidí? O chlp nižšie ceny v ČR,“ napísal na sociálnej sieti a priložil fotografiu rovnakých teplákov od predajcu oblečenia, ktoré na Slovensku majú uvedenú cenu 19,99 eura a na českej stránke 479 korún českých, čo je v prepočte približne 19,33 eura.
POROVNANIE CIEN POTRAVÍN NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Pri potravinách hrá do karát najmä vaša vzdialenosť od hraníc. „Vzhľadom na dodatočné náklady na dopravu dáva nákupná turistika zmysel najmä v geograficky blízkych krajinách. V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny. Tie sú v priemere nepatrne vyššie len v Rakúsku. Naopak, v Poľsku aj vďaka nižšej DPH sú nižšie až takmer o štvrtinu. Drahšie v Rakúsku sú najmä pečivo (o 6 %), mäso(o 29 %) a ryby (o 16 %),“ spresnil Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.
Cenovky ostatných potravinových položiek sú podľa Koršňáka aj v Rakúsku v priemere nižšie ako na Slovensku, najvýraznejšie, až o 16 %, pri mlieku a vajciach. Za mliekom, mliečnymi výrobkami a vajcami sa podľa neho, naopak, neoplatí vycestovať do Maďarska, kde je ich cena v priemere dokonca nepatrne vyššia ako na Slovensku.
Priblížil, že ceny nealkoholických nápojov sú nižšie vo všetkých okolitých krajinách, najmenej takmer o 7 % v Maďarsku, najviac o 16 % opäť v Poľsku.