Reklama

Na Slovensku sa objavila nová INFEKCIA: Ohrození sú najmä ľudia v TOMTO KRAJI!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na Slovensku sa objavil prvý prípad infekcie človeka PĽÚCNYM ČERVOM
    Reklama

    Nová infekcia vystrašila ľudí z Nitrianskeho kraja. Práve odtiaľ totiž pochádza prvá osoba, ktorá sa infikovala pľúcnym červom. Ochorenie práve v tomto kraji už dlhodobo cirkuluje v populácii psov. Parazitologička a pneumológ vysvetľujú, ako sa choroba vyvíja a ako sa jej vyhnúť.

    Prvý prípad dirofilariózy u človeka bol na Slovensku diagnostikovaný v roku 2007. Odvtedy bolo potvrdených 23 prípadov podkožnej, očnej a dokonca aj pľúcnej formy infekcie. Vo všetkých prípadoch bol pôvodcom druh parazita Dirofilaria repens, ktorý môže za prevažnú väčšinu prípadov dirofilariózy v Európe. Prípad z Nitrianskeho kraja má však na svedomí príbuzný druh parazita, a to Dirofilaria immitis.

    Infekcia týmto parazitom je v Európe veľmi zriedkavá, väčšina prípadov bola zaznamenaná v USA, Brazílii či Japonsku. Parazita prenášajú komáre, ako hostiteľ im slúžia najmä psy, no občas zablúdi aj medzi ľudí. Človek však nie je pre parazita vhodným hostiteľom, väčšinou uňho nie sú schopné dosiahnuť dospelosť a odumrú. „Larvy červa prenesené zo psa na človeka komárom v ľudskej krvi nevedia dospieť na dospelé jedince, ani sa rozmnožovať, a po krátkom čase hynú,“ vysvetlil prednosta kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa.

    V organizme sa vzápätí opuzdria a lekári zistia niekde v tkanive prítomnosť uzlíka, v tomto prípade v pľúcach. „Z toho dôvodu sa v krvi ľudí nenachádzajú mikrofilárie (na rozdiel od psov), čo komplikuje diagnostiku ochorenia u človeka. Až po chirurgickom odstránení uzlíka a jeho analýze je možné potvrdiť diagnózu,“ vysvetlila Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV.

    Príznaky ochorenia sú veľmi nešpecifické, niekedy dokonca žiadne. „Po nakazení pri poštípaní infikovaným komárom, ktorý prenáša larválne štádiá parazita, sa u človeka môžu objaviť príznaky spojené s migráciou parazita v organizme, ktorý postupne dorastá do dĺžky približne 10 až 12 centimetrov,“ informuje Antolová. „Príznaky môžu a nemusia byť prítomné a môžu zahŕňať kašeľ, vykašľanie krvi, bolesť na hrudníku, zimnicu, zvýšenú teplotu,“doplnil Joppa.

    Je ochorenie pre človeka nebezpečné a ako sa PREVENTÍVNE CHRÁNIŤ? Čítajte na ďalšej strane »»»

    Vo všeobecnosti infekcia pre človeka nie je veľmi nebezpečná a po odstránení uzlíka a niekedy aj po preliečení antiparazitárnymi liekmi (podľa uváženia lekára – infektológa) pacienti nemávajú ďalšie ťažkosti. Niekedy však môžu larválne štádiá parazita upchať malé a stredné cievy a dochádza k embólii.

    Prevencia? Repelent proti komárom!

    Keďže túto infekciu prenášajú komáre, jedinou dostupnou formou prevencie je ochrana pred komármi. „Prípadne je možné sa zamerať na diagnostiku a liečbu dirofilariózy u psov, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu parazita,“ tvrdí parazitologička Daniela Antolová.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.