Pacienti, ktorí vyžadujú operačné zákroky v oblasti chirurgie, gynekológie a urológie majú teraz ideálnu príležitosť absolvovať najmú zákroky jednodňovej chirurgie. Lekári zdôrazňujú, že je dôležité operácie neodkladať, ale nájsť si čas na ich absolvovanie. Dnešná technika, lekárska zručnosť, odbornosť a skúsenosti umožňujú menšie operácie absolvovať rýchlo, s elimináciou bolestivosti a času vyžadujúceho péenku.

TRÁPIA VÁS NAPRÍKLAD NEPEKNÉ KŔČOVÉ ŽILY? AKO SA ICH BEZBOLESTNE ZBAVIŤ, NÁJDETE V GALÉRII...

Cieľom jednodňovej chirurgie je vykonávanie moderných miniinvazívnych operácií, po ktorých je možné pacienta po nevyhnutnom pobyte na lôžku prepustiť do domáceho ošetrenia. „Výhodou je zníženie nákladov na liečbu pacienta, zníženie rizika infekcie nemocničnými kmeňmi baktérií, ako aj to, že pre pacienta a jeho rodinu predstavuje väčší komfort pred operáciou i po nej. Uvedený štýl práce okrem toho umožňuje dosahovať krátku ošetrovaciu dobu a skracuje obdobie práceneschopnosti,“ vysvetľuje vedúci lekár jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice Handlová Vladimír Výrostko.

Každá takáto operácia si okrem indikácie odborným lekárom vyžaduje aj predoperačné anestéziologické vyšetrenie. „To vieme pacientovi poskytnúť priamo u nás, aby nemusel individuálne riešiť, ako a kde toto vyšetrenie absolvovať,“ pokračuje doktor Výrostko. „Nosnou líniou operácií v odbore chirurgia sú operácie varixov dolných končatí a hemoroidov laserom. K ďalším operačným výkonom patria napr. laparoskopické operácie žlčníka, prietrží, chronického zápalu slepého čreva, operácie kožných a podkožných nádorov, karpálneho tunela, operácie análnych fistúl a fisúr či sakrálneho dermoidu,“ hovorí doktor Výrostko. Okrem chirurgie poskytujú jednodňovú zdravotnú starostlivosť aj v odbore gynekológia a urológia.

Hoci sa plánované operácie môžu vykonávať celý rok, sú zákroky, ktoré je vhodné realizovať práve na jeseň. Jedným z takýchto zákrokov sú aj operácie varixov – kŕčových žíl. „V tomto období je už chladnejšie a všetky práce v záhradách sú pomaly ukončené, teda pacient má dostatočný čas na rekonvalescenciu,“ hovorí lekár.

Prečítajte si tiež: