Reklama

MRAZIVÁ spoveď lekára Sýkoru: Slováci v nemocniciach umierajú úplne zbytočne! Toto je dôvod

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čaká nás NAJHORŠIA sezóna za posledné roky, lekári bijú na poplach: Dajte sa ZAOČKOVAŤ čím skôr
    Zdroj: mh
    Reklama

    Odhodiť biele plášte chce viac ako 2 100 slovenských lekárov! Výpovede nestiahli ani potom, ako im poslanci schválili zvýšenie platov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský síce verí, že vyššie mzdy presvedčia lekárov zostať pri pacientoch, podľa šéfa odborárov Petra Visolajského a lekára Jána Sýkoru je však situácia s lekármi oveľa vážnejšia, než by sa mohlo zdať.

    Nič na tom nezmenil ani fakt, že parlament schválil skokový nárast platov! Od budúceho roka bude mať začínajúci lekár plat vyšší o 279 eur bez príplatkov, začínajúca sestra o 202 eur. Lekár so špecializáciou a s dvadsaťročnou praxou bude zarábať viac o 421 eur, sestra o 444 eur. Navýšenie ohodnotenia sa však týka aj záchranárov, farmaceutov, laborantov, sanitárov a ďalších zdravotníckych povolaní. Skokový nárast ohodnotenia je však iba začiatkom kompletnej reformy v našom kolabujúcom zdravotníctve.

    Lekárom nejde iba o platy, tvrdí šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. Lekár Ján Sýkora z Národného ústavu srdcových chorôb tvrdí, že dôvodov, prečo svoje výpovede nestiahli, je oveľa viac. „Nemocnice sú pred personálnym kolapsom, keďže naši politici nezareagovali po covide tak ako okolité krajiny – že dramaticky navýšili platy všetkým zdravotníkom. V nemocniciach po personálnej stránke kolabuje zdravotná starostlivosť, nemajú peniaze,“ hovorí Ján Sýkora. Skokové navýšenie platov, ako tvrdí ministerstvo, označil len za akúsi „kozmetickú úpravu“, ktorá v skutočnosti nič nevyrieši. Okrem navýšenia platov však poukazuje aj na ďalší problém.

    Hovorí, že úhrady zdravotných poisťovní nemocniciam ani zďaleka nepokrývajú všetky náklady. „To znamená, že nemocnica urobí zdravotnícky výkon a poisťovňa jej zaplatí menej, ako výkon stál. Je to obrovský problém a čím viac týchto výkonov nemocnica robí, tým viac sama sebe škodí a robí si dlh. Keď operácia stojí 10-tisíc eur, nemôže nám zisková poisťovňa vyplatiť iba 6-tisíc eur,“ objasňuje.

    Na všetko doplácajú pacienti, výpoveď Sýkoru pokračuje na druhej strane >>>

    Na personálny nedostatok tak doplácajú pacienti. „Ľudia neevidujú zbytočné úmrtia, my ich však vidíme a musíme s tým žiť. V každej nemocnici vznikajú čakacie listiny, napríklad na výmenu bedrového kĺbu. Tí ľudia trpia, majú bolesti, starší ľudia môžu dostať infekciu a zomrieť. Keď čakáte na operáciu srdcia, tak tam sa nedá veľmi čakať. Keď raz srdce zlyháva, tak pacient často zomrie. Na kardiovaskulárne ochorenia nám tu umierajú 46-roční ľudia,“ hovorí Ján Sýkora.

    Ako sa však zdá, samotný minister si trhliny v schválenom zákone o platoch lekárov uvedomuje. „V utorok sme rokovali s ministrom Lengvarským. Pýtali sme sa ho ešte pred schvaľovaním zákona, či to navýšenie, ktoré ponúka, prinesie lekárov zo zahraničia na Slovensko. Odpovedal, že nie. Pýtali sme sa ho na to traja, od samotného pána ministra sme dostali trikrát nie. Ak chcú riešiť tento problém, zdravotníctvo musí byť priorita vlády,“ zdôrazňuje Ján Sýkora.

    Vladimír Lengvarský, naopak, tvrdí, že po nastavení systému ohodnotenia rokoval rezort so všetkými zainteresovanými stranami. „Ich postoje sa nám podarilo zosúladiť do komplexného návrhu,“ povedal po rokovaní minister. Navýšenie platov zdravotníkov vyjde podľa šéfa financií Igora Matoviča (OĽaNO) na mimoriadnych 232 miliónov eur navyše oproti bežnému zvyšovaniu platov, ktoré vyplýva zo mzdového automatu.

    Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier sa riešia aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe.

    Prečítajte si tiež: