Reklama

Možno už o pár dní zažijeme u lekárov šok! Za vyšetrenia si priplatíme. Ak sa nestane toto!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Počet ľudí so srdcovým zlyhávaním pribúda. Dôležitá je prevencia
    Reklama

    Ambulantný sektor zostáva bez požadovaného dofinancovania. Rokovanie o pripomienkach, ktoré Asociácia súkromných lekárov SR uplatnila k tzv. prerozdeľovacej vyhláške, podľa nej potvrdilo, že ambulantný sektor nemá pre tento rok garantované žiadne navýšenie. Nedávno na nedostatok financií upozornili aj zubní lekári.

    „To, že sa nárast spomína v dôvodovej správe, nie je právne záväzné. Rovnako ako nie je právne záväzný prísľub 100 mil. eur pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť," konštatuje asociácia. Situáciu v ambulantnom sektore označila za zlú, hovorí o tom, že ambulantných lekárov hodil štát „cez palubu". „V tejto situácii preto opäť zdôrazňujeme, že na postoj štátu k ambulantnému sektoru doplatia predovšetkým pacienti. Pokiaľ ambulantný sektor a tiež diagnostické pracoviská nebudú mať garantovaný rovnaký medziročný nárast ako ústavné zariadenia, ambulantní lekári pristúpia k plošnému zavedeniu poplatkov od apríla 2024," odkazujú súkromní lekári.

    Ministerstvo zdravotníctva v reakcii zdôraznilo, že štát v žiadnom prípade nehodil ambulantný sektor cez palubu. „Podľa úspešnosti plnenia úsporných opatrení bude možné priniesť dodatočné zdroje aj do ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Pôjde o 100 milónov eur," doplnil rezort. V druhom polroku chce zároveň implementovať nový katalóg ambulantných zdravotných výkonov, a tak dofinancovať vybrané špecializácie.

    Minimálne sumy v návrhu vyhlášky boli podľa ministerstva stanovené tak, že sa sumy pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivostí znížili o 5 % a o úsporné opatrenia, preto, aby zdravotné poisťovne vedeli zvyšnú sumu minúť podľa svojho vlastného poistného kmeňa. „Predovšetkým je však potrebné zdôrazniť, že vyhláška je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní a zatiaľ je predčasné komentovať jednotlivé časti kým sa neukončia rozporové konania," uzavrel rezort.

    Aj Slovenská komora zubných lekárov považuje navrhované vyčlenenie financií pre lekárov špecialistov v rámci takzvanej prerozdeľovacej vyhlášky za nedostatočné. Podľa vyhlášky rezort navrhuje len 6 % do špecializovanej ambulantnej starostlivosti vrátane zubného lekárstva.

    Slovenská komora zubných lekárov to ale považuje za nedostatočné a ohrozujúce kvalitu zubného zdravia. „Máme za to, že opätovné nízke financovanie do ambulantného sektora z pohľadu modernej stomatológie môže zvýšiť cenu práce, čím sa zvýši finančná účasť pacienta na modernej a kvalitnej stomatológii, prípadne môže ohroziť dostupnosť a znížiť kvalitu poskytovania zubnolekárskej starostlivosti,“ upozorňuje prezident Slovenskej komory zubných lekárov, doktor Igor Moravčík.

    Ako dodal, v prípade nedofinancovania zubnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní v základnom prevedení sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a to najmä v odľahlých regiónoch Slovenska. „Vekové rozpätie zubných lekárov 65 + je alarmujúce a odchodom týchto zubných lekárov do dôchodku môže nastať, najmä v odľahlých regiónoch problém s dostupnosťou zubnej starostlivosti, nehovoriac o kvalite,“ vraví Moravčík.

    Len za minulý rok narástli ceny všetkých vstupov, ktoré zubní lekári majú o 25 až 30 percent. „Šesť percent zdrojov je veľmi málo, pre zubné lekárstvo, je toto číslo príliš nízke, aby to pokrylo infláciu a všetky vstupy, ktoré máme. Máme aj problém s personálom, pretože sa navýšili platy sestier v nemocniciach a keď ich chceme mať, musíme im dať rovnaké platy,“ hovorí Igor Moravčík. Ako dodal, percento, ktoré od štátu žiadajú, nie je nereálne. „Suma, o ktorú žiadame navýšiť výdavky je na úrovni 10 až 15 percent, to nie je žiadne nereálne číslo.“

    Ak sa to neudeje, reálne hrozí, že množstvo ľudí nebude mať kto ošetriť, pretože táto oblasť je dlhodobo podfinancovaná. „Najmä v chudobnejších regiónoch ľudia nebudú chodiť k zubárom, ak títo navýšia ceny, respektíve keďže takmer 900 zubných lekárov máme starších ako 65 rokov, je viac ako pravdepodobné, že títo zatvoria ambulancie a pacientov nebude mať kto ošetriť,“ konštatoval doktor Moravčík.

    Prečítajte si tiež: