Oficiálne vyjadrenie, či možno smrť mamičky z Nitry spájať s vakcínou, vydá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou až keď dostane laboratórne výsledky. Lekár a infektológ Peter Sabaka však tvrdí, že spojitosť je vylúčená.

 „Mladé ženy sú v riziku trombóz po vakcíne od firmy AstraZeneca po prvej dávke. Ale po druhej dávke Pfizeru, to určite nie. Tam nič také zaznamenané nebolo. V žiadnom prípade nie. Sú obrovské skúsenosti s Pfizerom a s Modernou z Izraela,  USA, Veľkej Británie a podobne a nič také pozorované nebolo. Čiže ženy v produktívnom veku rozhodne nie sú rizikové z hľadiska mRna vakcín, Pfizer a Moderna. Pri tých vektorových vakcínach to bolo riziko po prvej dávke, a preto sa prestalo očkovať vakcínou od firmy AstraZeneca. Ale čo sa týka týchto mRna vakcín, nepredstavujú žiadne riziko. Nič také nebolo pozorované. Treba si počkať týždeň alebo dva na výsledky,“ vysvetlil Sabaka.

Podľa neho pri vakcínach Pfizer a Moderna nehrozí žiadne riziko úmrtí. „Milióny ľudí sú zaočkovaní mRna vakcínami v USA a Izraeli, tam k žiadnym nejakým takýmto úmrtiam, čo by boli spojené s očkovaním, nedošlo," povedal. 

Pri mRna vakcínach sa doposiaľ nepreukázali žiadne život ohrozujúce účinky po očkovaní ani u mladých ľudí. „Jediné, čo sa môže vyskytnúť , je alergická reakcia. Ale to môžete dostať na hocičo, na sirup od kašľu, na paralen, na hocijakú injekciu, na liek, ktorý dostanete na pohotovosti, keď zvraciate a bolí vás brucho. Alergická reakcia sa môže vyvinúť na čokoľvek a tá môže teoreticky človeka počas hodiny aj zabiť. Boli prípady už aj na Slovensku, že ľudia dostali nejakú injekciu napríklad na alergiu a zomreli. Teoreticky sa to môže stať. Je to anafylaktická reakcia, s ktorou treba počítať po podaní akéhokoľvek lieku. Preto je každý po očkovaní tú polhodinku pod lekárskym dohľadom. Treba si tam počkať, tie centrá a personál sú pripravení na to, že takéto niečo môže nastať. Ak sa to stane, hneď podajú liečbu," vysvetlil infektológ. 

Úmrtia zaočkovaných ľudí netreba podľa infektológa automaticky dávať do súvisu s vakcínou. Problém je podľa neho v tom, že je teraz očkovanie tak sledované. „Všetci ľudia, ktorí sú po očkovaní, sa veľmi starostlivo sledujú a o všetkom sa informuje. A všetko potom vyzerá, že môže byť v súvise s očkovaním, ale z toho drvivá väčšina vecí by nastala aj tak," dodal Sabaka. 

Prečítajte si tiež: