Až 150-tisíc stavieb na Slovensku má problém: Vlastníci, čakajte úradný list!
24. 1. 2020, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 5:34)

Ak ste majiteľom garáže, záhradnej chaty, letnej kuchyne, skladu náradia, kôlne či inej stavby, ktorá pri postavení dostala kedysi evidenčné číslo, čakajte dopis z katastra a pripravte sa na pobehovanie po úradoch. Nachystať si treba aj desiatky eur. Zisťovali sme, o čo vlastne ide.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Dôvodom je, že katastrálny úrad vašu nehnuteľnosť po novom neeviduje pod evidenčným číslom, ale pod súpisným číslom. „Všetkým stavbám, ktoré boli v minulosti označené evidenčným číslom, teda modrou tabuľkou s bielymi číslami, boli tieto čísla zákonom o územnom a správnom usporiadaní SR zrušené,“ vysvetlila nám Andrea Vráblová z Miestneho úradu mestskej časti Bratislava - Nové Mesto. V praxi to znamená, že si k modrej tabuľke musíte vybaviť aj bielu s červeno-čiernym písmom.
Zarážajúce je, že modré tabuľky sú neplatné už od roku 1998. Úrady vraj už vtedy vyzývali vlastníkov, aby si čísla vymenili, no ak ste sa neprihlásili, nikto vás nehľadal. Až v roku 2014 vstúpilo do platnosti nové usmernenie na stotožňovanie originálov listov vlastníctva s databázou katastra nehnuteľností. Pri tomto „upratovaní“ sa zistili obrovské nezrovnalosti, a tak úrady upratujú teraz, po vyše 20 rokoch.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Staré: Evidenčné číslo je modro-biele.
„V našej mestskej časti bolo v 70. rokoch vydaných takmer 5 500 evidenčných čísel, ale nové súpisné číslo sme vydali len niekoľkým stovkám z nich, takže väčšinu majiteľov to ešte čaká,“ spresnila Vráblová. Tento problém sa pritom netýka len Bratislavy, ale celého Slovenska. Podľa údajov evidencie stavieb v celej krajine je až 150-tisíc stavieb bez súpisného čísla. Čo vás teda čaká? Hneď na úvod prichádza prvý problém. Úrad vás vyzve, aby ste si nové číslo vybavili do 10 dní.
To je však prakticky nemožné. Iné mestské úrady, ktoré musíte osloviť, aby vám vydali potrebné dokumenty, majú totiž na vybavenie vašej žiadosti lehotu až 30 dní! Úradu tiež musíte predložiť geodetické zameranie, ktoré nie je zadarmo. Za geodeta zaplatíte od 50 do 100 eur. Predložiť musíte aj potvrdenie o existencii vašej stavby. Pripravte sa tak na niekoľkohodinové vybavovačky na stavebnom úrade.
Ak všetko pôjde hladko, o pár dní si na nehnuteľnosť vyvesíte novučičkú plechovú tabuľku so súpisným číslom. Starú modrú nemusíte, ale môžete zahodiť. So žiadosťou o výmenu sa môžete iniciatívne prihlásiť na miestnom úrade aj sami. Pokuta za staré číslo vám síce nehrozí, no novú tabuľku si skôr či neskôr budete musieť vybaviť. Kataster vám totiž nepovolí napríklad predaj so starým číslom. Problémy môžete mať aj pri vybavovaní hypotéky či pri dedičskom konaní.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Takto vyzerá nové súpisné číslo.
Aké dokumenty budete potrebovať
- Rozhodnutie o určení pôvodného evidenčného čísla, ak sa zachovalo. Mal by ho mať aj miestny úrad vo svojom archíve.
- Potvrdenie stavebného úradu o existencii a užívaní stavby - platí pre stavby spred roku 1976, pre novšie stavby priložte kolaudačné rozhodnutie.
- Zameranie adresného bodu geodetom.
- Doklad o práve k pozemku pod stavbou - nájomná, darovacia, kúpna zmluva alebo osvedčenie o dedičstve.
Mohlo by vás zaujímať: