Reklama

Mobilom na školách definitívne odzvonilo. Ako to vyzerá v praxi? Koho sa týkajú výnimky?

Reklama

Používanie mobilných telefónov v školách je zakázané alebo obmedzené vo viacerých krajinách, napríklad v Taliansku, Portugalsku, Španielsku či vo Francúzsku. V niektorých funguje plošný zákaz, v iných blokujú konkrétne aplikácie. Od januára sa zákaz používať mobil v škole týka aj Slovenska.

Od Nového roka platná novela školského zákona zakazuje používanie mobilných zariadení žiakom 1. až 3. ročníka počas vyučovacích hodín. Starší žiaci môžu využívať mobily vo výnimočných prípadoch na vzdelávacie účely.

Školy sa mohli na základe usmernenia rezortu školstva samy rozhodnúť, ako používanie mobilov obmedzia. Buď ich úplne zakážu priniesť do školy, alebo ho prikážu zamknúť do skrinky či ponechajú žiakovi vo vypnutom režime. Zákaz platí nielen pre mobilné telefóny, ale aj pre tablety a smart hodinky.

„Cieľom tejto regulácie bolo vytvoriť optimálne prostredie na učenie, zlepšiť sústredenie žiakov a študijné výsledky a zároveň riešiť výzvy, ktoré prináša digitalizácia,“ povedal k zákazu mobilov v školách minister školstva Tomáš Drucker.

Anketa

Súhlasíte so zákazom mobilov na školách?

  • áno, samozrejme76%
  • skôr áno7%
  • mohli by byť povolené cez prestávku10%
  • nemám školopovinné dieťa, čiže je mi to jedno2%
  • iné3%

Hlasovanie bolo ukončené

Nové pravidlá sú založené na medzinárodných analýzach, odporúčaniach UNESCO a vedeckých poznatkoch z oblasti psychológie a pedagogiky. Pri tvorbe usmernenia boli zohľadnené odporúčania odborníkov z oblasti psychológie a pedagogiky aj príklady dobrej praxe v slovenskom regionálnom školstve.

Zámerom ministerstva je vytvárať čo najlepšie prostredie na vzdelávanie a rozvoj detí. Medzi hlavné benefity zákazu patria minimalizácia rušivých vplyvov v triede, zníženie rizika kyberšikany a podpora zdravších sociálnych interakcií medzi žiakmi. „Toto úsilie je plne v súlade s celoeurópskymi cieľmi vytvárať bezpečné a inkluzívne vzdelávacie prostredie. Verím, že naše skúsenosti inšpirujú aj ostatné krajiny k zavádzaniu podobných opatrení,“ dodal Drucker.

V zákone je dokonca uvedené, že školy majú možnosť odobrať na určitý čas zariadenie žiaka, ak poruší pravidlá zakotvené v školskom poriadku alebo osobitnej úprave pravidiel používania mobilných telefónov. „Zamestnanci školy by mali zvážiť, či takéto odobratie je proporčné vo vzťahu k porušeniu pravidiel. Rovnako by mali zvážiť akékoľvek špeciálne okolnosti, ktoré by k takémuto porušeniu mohli viesť,“ priblížil rezort školstva možný postih za nedodržanie zákona.

„Pravidlá toho, kde bude zariadenie uskladnené počas odobratia, a toho, kedy bude zariadenie žiakovi vrátené, si môžu jednotlivé školy upraviť podľa potrieb v školskom poriadku. Tieto pravidlá a zmeny je potrebné jasne a transparentne komunikovať smerom k žiakom aj rodičom,“ dodal rezort.

Pre aké riešenie sa rozhodli školy a ako zákaz prijali rodičia?