Reklama

PREVRATNÝ objav vedcov: Môžeme úplne odstrániť mutáciu DELTA aj ďalšie, stačí robiť TOTO

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 6.8.2021
    Reklama

    Opatrenie, ktoré už mnohí Slováci považujú za zbytočné. Aj keď je celé Slovensko už pár týždňov celé v zelenej farbe, nosenie rúšok je aj naďalej povinné v interiéroch. Prečo ich musia nosiť aj zaočkovaní? Podľa analytika Martina Smatanu to má niekoľko dobrých dôvodov. Vedci dokonca prišli s objavom, že práve pomocou rúšok môžeme skoncovať s delta mutáciou.

    Americké Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok 27. júla zmenilo svoje odporúčanie o nosení rúšok. Odporúča aj plne očkovaným ľuďom nosiť v rizikových oblastiach rúška v interiéri, pričom len v máji túto povinnosť pre očkovaných zrušilo. Čo ich k tomu viedlo? 

    Jedným z dôvodov bol podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu strach z delta variantu, ktorý je nebezpečnejší, ako sme si doposiaľ mysleli. „CDC trápi reprodukčné číslo delta mutácie vírusu. To je ešte vyššie, ako sa pôvodne odhadovalo a môže dosiahnuť až hodnotu 9 (t. j. jeden pozitívny nakazí ďalších deviatich). Toto radí delta mutáciu medzi najagresívnejšie vírusy, aké poznáme. Šíri sa rýchlejšie ako MERS, SARS či ebola. Pôvodná „wuhanská“ mutácia mala reprodukčné číslo niekde okolo 2,4 - 2,5. Nie je preto asi prekvapením, že koncentrácia vírusových častíc u ľudí s delta mutáciou je približne 1 000-krát taká vysoká, ako bola pri pôvodnej wuhanskej mutácii," komentuje Smatana na socálnej sieti.

    Ďalším dôvodom bolo zistenie, že pri delta variante je podľa štúdií jemne nižšia efektivita vakcín a horšie klinické výsledky. Pravdepodobnosť hospitalizácie a úmrtia je na základe kanadských štúdií 2,8-krát a 1,4-krát vyššia ako pri alfa mutácii. Posledný faktor, ktorý CDC v internej štúdii spomína, je ich súčasná miera očkovanosti, ktorú v USA nepovažujú ešte za dostatočnú. „Preto sa rozhodli neriskovať, kým sa validujú (alebo vyvrátia) podozrenia a sprísnili opatrenia. Očkovanie stále (a o to viac) vnímajú ako kľúčový nástroj boja s pandémiou," dodal na záver analytik. 

    Nosenie rúšok u začkovaných schvaľujú aj vedci, ktorí v Nature Scientific Report uverejnili jednoznačné zdôvodnenie. „Naše výsledky naznačujú, že tvorcovia politík a jednotlivci by mali zvážiť zachovanie nefarmaceutických intervencií a správanie znižujúce prenos počas celého očkovacieho obdobia. Keď je väčšina ľudí očkovaná, kmeň odolný proti očkovaniu má oproti pôvodnému kmeňu výhodu,“ povedal Simon Rella z Inštitútu vedy a technológii v Rakúsku.

    Z ich štúdie jednoznačne vyplýva, že variant, ktorý je odolný proti očkovacím látkam, sa šíri populáciou rýchlejšie vtedy, keď je väčšina ľudí zaočkovaných. Keď sa však ponechajú opatrenia, ako je nosenie rúšok a sociálny odstup, vírus by sa mal eliminovať. Ako Rell dodal, práve tieto dve opatrenia by mohli mutácie odolné proti očkovaniu odstrániť z populácie. 

    Vedci preto vyzývajú politikov, aby nosenie rúšok ponechali aj pre zaočkoavných, najmä na miestach s vysokým rizikom šírenia choroby a najmä v krajinách, kde dominuje delta variant. „Osoba, ktorá je už zaočkovaná a nasadila si masku, by si nemala myslieť, že je to zbytočné. Tým, že zabránite šíreniu kmeňov odolných proti očkovaniu, predchádzate vývoju tohto vírusu,“ dodal Fyodor Kondrashov z Inštitútu vedy a technológie v Rakúsku.

    Anketa

    Myslíte si, že je nosenie rúšok ešte potrebné?

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.