Novinkou od budúcej stredy 19. januára bude zavedenie takzvaného režimu OP plus. Uvoľniť sa majú aj vysokorizikové aktivity, sem však pustia už len ľudí s tromi dávkami očkovania alebo po dvoch dávkach, keď zároveň prekonali covid alebo majú aktuálny negatívny PCR test. Budú sa môcť zúčastniť na svadbách, plesoch či niektorých športových podujatiach.

Kde vás pustia len s treťou dávkou nádete v galérii: Kliknite TU

Treťou dávkou sa podľa posledných štatistík u nás zaočkovalo 1 172 355 ľudí. Viacerí sa však nevedia dopátrať k potvrdeniu. „Na tretej dávke som bola už 13. decembra, no doteraz mi neprišlo nič z NCZI. Certifikát som si našla až v aplikácii mojej zdravotnej poisťovne,“ povedala Lenka (36) z Bratislavy.

Mnoho ľudí sa na potvrdenie pýta aj priamo v očkovacích centrách. „Stretávame sa s tým denne. Desiatky ľudí sa sťažujú, že im potvrdenie o tretej dávke automaticky neprišlo do aplikácie,“ hovorí riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay, ktorý denne pracuje aj v jednom z najväčších očkovacích centier na Národnom futbalovom štadióne.

Po druhej dávke vakcíny Národné centrum zdravotníckych informácií posielalo digitálny preukaz s QR kódom, ktoré si ľudia mohli vytlačiť alebo načítať do aplikácie GreenPass. Problém je, že po tretej vám už takéto potvrdenie automaticky nepríde a čakali by ste ho márne.

„Digitálny covid preukaz EÚ s potvrdením o očkovaní treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 si je možné stiahnuť prostredníctvom portálu korona.gov.sk,“ informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá. Do budúcna si môžete nastaviť automatické zasielanie potvrdení.

„Na portáli služieb NCZI existuje aj možnosť nastaviť si automatické zasielanie digitálnych covid preukazov EÚ na email, pričom potom budú preukazy zasielané automaticky, keď bude osobe pridelený nový digitálny covid preukaz EÚ,“ doplnila Sivá.

Mnohí si preukaz s treťou dávkou našli skôr v aplikáciách zdravotných poisťovní. Pomôcť môžu aj terénni pracovníci samospráv, ktorí asistujú pri stiahnutí a vytlačení digitálnych covid preukazov. „Digitálny covid preukaz EÚ v papierovej forme môže občan získať aj priamo v ambulancii svojho ošetrujúceho lekára,“ uzavrela Sivá.

Ako sa dopátrať k covid pasu: Čítajte na ďalšej strane >>>