V dnešných časoch si väčšina mladých svoje bývanie zabezpečuje vďaka hypotékam od banky. To bol aj prípad 18 spomedzi 48 bytov zdevastovanej bytovky na Mukačevskej ulici 7 v Prešove. Po výbuchu obyvatelia o svoje nehnuteľnosti prišli, no záväzky k bankám im ostali. „Ak sa klient raz zaviaže k životu na dlh, bude musieť svoje záväzky k banke splniť. Žiaľ, aj pri takejto smutnej udalosti,“hovorí Martin Švidroň, finančný analytik z Finančnej hitparády.

Všetky byty, na ktoré je čerpaná hypotéka, musia byť zároveň poistené. V lepšom prípade sa záväzky uhradia z poistného plnenia a dlžníci budú mesačné splátky uhrádzať len dovtedy, kým sa vec s poisťovňou neuzavrie. Postihnutým Prešovčanom však banky sľubujú rôzne úľavy. Dve veľké banky, a to Slovenská sporiteľňa a VÚB banka, už avizovali možnosť využitia odkladu splátok na 6 mesiacov a jedna z nich aj zníženie úročenia na 0,1 % počas tohto obdobia.

 

„Slovenská sporiteľňa chce svojim klientom zo zničenej bytovky pomôcť s vybavovaním poistných udalostí tak, aby to pre nich bolo čo najmenej administratívne náročné,“ uviedla hovorkyňa Marta Cesnaková. VÚB banka ponúka odklady splátok, odpustenie poplatkov za vedenie účtu, poskytnutie služobného bytu v Prešove pre jednu rodinu na určitý čas či individuálnu pomoc.

Byty v paneláku po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici sú úplne zničené.
Byty v paneláku po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici sú úplne zničené.
Zdroj: fb Polícia SR