Reklama

Mnohí krútia hlavou nad uvoľnením letov na Slovensku, expert na rovinu: Sú lietadlá bezpečné?

Na snímke cestujúci smerujúci na grécky ostrov Rhodos nastupujú do lietadla počas otvorenia dovolenkovej charterovej sezóny a spustenia odletov cestovných kancelárií na letisku M. R. Štefánika 27. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Zdroj: Jakub Kotian

Reklama

Ústredný krízový štáb tento týždeň schválil plošné uvoľnenie letov na Slovensko. Mnohí nad týmto rozhodnutím krútia hlavou, keďže prišlo v čase nastupujúcej druhej vlny. Zdravotnícky expert vysvetľuje, či je lietanie bezpečné.

Uvoľnenie začne platiť od 7. septembra 00.01 h za dodržania prísnych protiepidemických opatrení, ktoré určí Úrad verejného zdravotníctva SR. Pristávať u nás budú môcť aj lietadlá z Ruska, Ukrajiny, Severného Macedónska, Spojených arabských emirátov či Srbska, teda z krajín, ktoré boli označené ako rizikové z hľadiska šírenia COVID-19. Mnohí sú preto na pochybách, či tento krok nebol unáhlený a či je lietanie bezpečné.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovensko začne od 7.9. opäť lietať .

    Zdravotnícky expert tvrdí, že riziko nakazenia sa koronavírusom v lietadle je nízke. „Vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. Je to kombinácia 100 % čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom. Rovnakým, aký sa používa aj na operačných sálach a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy,“ tvrdí David Powell, odborník Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA (International Aviation Transport Association), ktoré celosvetovo združuje 290 leteckých spoločností.

    Letecký sektor čelí vnímaniu, že dopravné lietadlá sú nebezpečným miestom, Powell to však vyvracia. „Na základe diskusií s veľkým množstvom leteckých spoločností, s odborníkmi z oblasti verejného zdravia a odbornej literatúry, vieme, že došlo len k ojedinelým prípadom prenosu na palube lietadla, ale to sú naozaj len výnimky. V jednej krajine zdravotnícke orgány sledovali 1 100 ľudí nakazených chrípkou a nezaevidovali ani jediný prenos choroby z cestujúceho na cestujúceho,“ dopĺňa odborník. Domnieva sa, že dôvodom je umiestnenie sedadiel na palubách lietadiel, že cestujúci nesedia čelom k sebe, sedadlá lietadiel im predstavujú fyzickú bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol.

    Opačný názor má však člen krízového štábu a lekár Peter Visolajský. Uzavretý priestor lietadla s cudzími ľuďmi a pretlakom vzduchu je podľa neho vhodné prostredie na šírenie infekcie. „Chcem ľuďom zdôrazniť, aby sa vyhýbali cestovaniu lietadlom, je to veľmi rizikové na šírenie koronavírusu," povedal.

    Čítajte ďalej: Aké hygienické opatrenia platia na letiskách a v lietadlách >>

    Hygienické opatrenia nariadené na letiskách:

    Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR nariadil pre všetky slovenské letiská hygienické opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať počas doby na letisku. Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom či šatkou (neplatí pre deti do 3 rokov) a nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla, dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň 2 metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole. Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

    Hygienické opatrenia povinné na palubách lietadiel:

    ▶ povinné nosenie tvárových rúšok pre cestujúcich aj palubný personál,
    ▶denná dezinfekcia lietadiel dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú aj v nemocniciach a ich účinok trvá 24 hodín,
    ▶ HEPA filtre – lietadlá sú je vybavené filtračným systémom, ktorý odstraňuje vzduchom prenášané častice a čistí vzduch každé 3-4 minúty,
    ▶ dôkladná hygiena rúk cestujúcich aj personálu,
    ▶bezkontaktné platby na palube lietadiel,
    ▶ nevytváranie radov - pri nástupe do lietadla a pri čakaní na toaletu nebude možné čakať v rade, ale prichádzať postupne,
    ▶obmedzenie palubných služieb - servírovanie len balených jedál a nápojov, nedostupnosť palubných časopisov na palube.