Reklama

Lekárka o chorobe, ktorej podľahol aj Miro Žbirka († 69): Kedy treba SPOZORNIEŤ!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Miro Žbirka podľahol zákernej, no podceňovanej chorobe, odborníčka: Komu hrozí smrť!
    Reklama

    Zápal pľúc má medzi ľuďmi povesť podceňovanej choroby, ktorú netreba brať príliš vážne, pretože sa dá ľahko vyliečiť. Lenže v skutočnosti ide o závažné ochorenie, ktoré môže ublížiť aj ľuďom na vrchole síl. Osudným sa stal aj spevákovi Mirovi Žbirkovi († 69), ktorý podľa manželky podľahol opakovanému zápalu pľúc. O tejto chorobe sme sa rozprávali s Martou Hájkovou, prednostkou Kliniky pneumológie a ftizeológie LF UK a UN Bratislava a hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva v tejto oblasti.

    Čo je vlastne zápal pľúc a ako vzniká?

    - Je to zápal pľúcneho tkaniva. Podstatné je, že zapálená časť pľúcneho tkaniva je úplne vyradená z funkcie – neprebieha v nej výmena kyslíka a oxidu uhličitého medzi krvou a vonkajším prostredím. Čím je zapálená časť postihnutejšia, tým je väčšie riziko komplikovaného priebehu a smrti. Zápaly pľúc majú rôzne príčiny, ale tie najčastejšie sú infekčné. Väčšinou vznikajú ako viróza, na ktorú potom nasadá bakteriálna superinfekcia. To znamená, že na poškodené tkanivo vírusom príde bakteriálny zápal, čo, samozrejme, ešte zhoršuje prognózu. U pacientov s porušenou obranyschopnosťou môžu byť zápaly pľúc, ktoré sa okamžite začínajú ako bakteriálne alebo plesňové.

    Poslendé foto Mekyho pred smrťou si pozrite >>V GALÉRII<<

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      OBROVSKÝ ŠOK! Spevák Miro Žbirka († 69) NÁHLE ZOMREL!
      Zdroj: Spark

      Je to vážne ochorenie, ale aká je šanca, že dnes človek na toto ochorenie zomrie?

      - U mladého zdravého človeka môže zápal pľúc prejsť normálnym priebehom, ako každý akútny respiračný infekt. Títo pacienti sú väčšinou liečení dokonca ambulantne, aby sa nevystavovali riziku pri hospitalizácii. Pri vekových kategóriách nad 55 rokov už spozornieme a týchto pacientov radšej hospitalizujeme, pretože už väčšinou majú nejaké pridružené ochorenie, či už srdca, vysoký krvný tlak, obličky, cukrovka a podobne. Týmto rizikovým skupinám hrozí pri zápale pľúc smrť. Je to hlavne vtedy, keď prídu neskoro a rozsah zápalu je príliš veľký na to, aby sa pacient zotavil. Zápal pľúc je medzi desiatimi najčastejšími príčinami smrti na svete. Niektoré zápaly pľúc sú sezónne. Teraz na jeseň sa rozmáhajú respiračné virózy – nehovorím o covide – ale napríklad tie chrípkové idú veľmi rýchlo do obojstranného zápalu pľúc. Bakteriálne spôsobujú skôr jednostranný zápal pľúc.

      Dá sa to za každých okolností liečiť?

      - Máme k dispozícii všetky lieky na zápal pľúc. Vieme sa postaviť k vírusovému, bakteriálnemu i plesňovému zápalu pľúc. Lenže opäť je to o tom, že u rizikových skupín už niekedy liečba nezaberie, vyčerpajú sa rezervné sily organizmu a už  telo napriek našej podpore nie je schopné zareagovať. Čiže za každých okolností to liečime, ale nevieme za každých okolností vyliečiť.

      Je obojstranný zápal pľúc oveľa nebezpečnejší? Aká je prognóza uzdravenia?

      - Jednoznačne je nebezpečnejší, pretože pri obojstrannom zápale pľúc máte postihnuté obidve pľúcne krídla určitou časťou a dýchacia plocha je minimálna. Prognóza uzdravenia závisí od celkovej kondície pacienta, od jeho rezervných síl, od imunitného systému aj od toho, ako rýchlo sa dostane k odborníkovi.

      Miro Žbirka bol pred pár dňami hospitalizovaný. Podľa jeho manželky mal opakovaný zápal pľúc. V tom prípade je to ako?

      - Opakovaný zápal je ešte nebezpečnejší ako obojstranný zápal. Zvlášť u 69-ročného človeka. Aj keď má jeden zápal vyliečený, tak ochorenie už zanecháva nejaké stopy. Pľúca už nie sú úplne zdravé. A teraz na tieto už poškodené pľúca nasadne ďalšia obojstranná infekcia, tak to už je veľmi veľké riziko úmrtia, ale to hovorím vo všeobecnosti.

      Čítajte na ďalšej strane: Kto je ohrozený a aké príznaky si všímať? >>

      Miro Žbirka bol nefajčiar. Môžu zápalu pľúc podľahnúť aj ľudia so zdravými pľúcami?

      - Fajčiari sú celkovo náchylnejší na ochorenia respiračného systému, nielen karcinóm pľúc, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, ale aj zápaly pľúc. Ale pozor - zápal pľúc je infekcia, to znamená, áno, podľahnúť mu môžu aj ľudia so zdravými pľúcami, ale, ako som povedala, s pridruženým problémom, ktorý vyčerpáva organizmus. Napríklad pacient so zníženou imunitou alebo starší pacient.

      Na zápal pľúc zomrela aj spevákova mama. Akú rolu zohráva pri zápale pľúc genetika?

      - Pri niektorých ochoreniach pľúc hrá mimoriadnu úlohu genetika, ale zápal pľúc je infekcia, čiže v tomto prípade si myslím, že nezohrala rolu.

      Ktoré vekové skupiny sú najviac ohrozené?

      - Sú to ľudia nad 55, resp. nad 60 rokov, čiže ľudia, ktorí idú do seniorského veku.

      Ako najúčinnejšie predísť zápalu pľúc?

      - Treba sa starať o svoj zdravotný stav, nefajčiť. Vhodné je dať sa očkovať proti chrípke, proti pneumokokom, to je dôležité najmä u tých rizikových skupín. Dbať na výživu, pohyb. Keď sme v sezóne respiračných infekcií ako teraz, treba sa chrániť. Nevyhľadávať veľké akcie, zhromaždenia, vyhýbať sa chorým ľuďom, chrániť sa rúškami. Ako vieme, v ázijských krajinách používali rúška dlho pred covidom práve proti iným virózam.

      Aké sú najčastejšie príznaky, keď by mal človek spozornieť?

      - Kašeľ, bolesti na hrudníku, to je bežné aj pri bronchitíde, teda pri bežnom zápale priedušiek. Ale tam, kde dlho pretrvávajú teploty, kde sa mení charakter vykašliavaných hlienov, treba spozornieť. Najdôležitejšie je, keď pri tých bežných bolestiach hrdla alebo zápale priedušiek zrazu pocítite, že sa vám horšie dýcha.

      Aká je liečba pri zápale pľúc?

      - Ešte pred covidom sme hneď nasadzovali antibiotiká. Samozrejme, robia sa laboratórne parametre, ktoré nám ukážu, či prevláda vírusová alebo bakteriálna zložka. Okrem antibiotík sú to lieky na uľahčenie vykašliavania, proti horúčke, proti bolesti. Keď je potrebné pacienta hospitalizovať, tak pri zhoršenom dýchaní je potrebný kyslík. Ak laboratórne parametre nepotvrdia bakteriálnu infekciu, ale virózu, tak sa používajú antivirotiká.

      Ako dlho sa zápal pľúc lieči?

      - Závisí od toho, čo je pôvodcom zápalu pľúc. Keď je človek mladý a zdravý a dostane zápal pľúc preto, že bol s niekým, kto má agresívnu baktériu alebo agresívny vírus, tak tam liečba môže byť 10 až 14 dní. Keď sa bavíme o obojstrannom zápale pľúc, o starších pacientoch, o pridružených ochoreniach, tak tam je liečba aj niekoľko týždňov.

      Ročne mu podľahne 2 700 Slovákov

      Zápal pľúc vzniká najmä následkom chrípky, od roku 2020 aj následkom ochorenia COVID-19. Na zápal pľúc u nás ročne ochorie okolo 17-tisíc ľudí a asi 2 700 zomrie. Chrániť pred vážnym priebehom sa možno očkovaním proti chrípke, pneumokokom či ochoreniu COVID-19.