Podľa odborníkov z ministerstva financií by sa vďaka revízii liekov dalo ušetriť približne 50 miliónov eur ročne. Treba však obnoviť ceny liekov, čo sa naposledy stalo v roku 2011. Okrem toho, že by sa ušetrilo, v cenách liekov a ich doplatkov treba upratať.


„Nevieme, prečo ten istý liek predávajú výrobcovia na liečbu jednej diagnózy za 100 eur a na liečbu inej diagnózy za 200 eur,“ vysvetľuje Katarína Kafková, výkonná riaditeľka Asociácií zdravotných poisťovní. „Na neporiadok v úhradách sme tento rok narazili aj my,“ potvrdil Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.


Ak sa spustí revízia, za niektoré lieky sa bude doplácať o desiatky až stovky eur viac. „Pacient so psoriázou bude namiesto nulového doplatku, doplácať 1 760 eur za cyklus liečby, pacient s Crohnovou chorobou 766 eur za balenie,“ varuje Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu.


Podľa jej tvrdenia farmafirmy dostali tento týždeň ultimátum od ministerstva, aby spustili z cien liekov, čo však odmietli ako nezákonný postup. Tento počin podľa nich vychádza z námietky poisťovne Dôvera, ktoré malo ministerstvo na stole.


„Je nám ľúto, že napriek našej snahe, z viac ako 300 výrobcov v prospech pacienta zareagovali len dvaja, čo považujeme zo strany farmaceutického priemyslu za absolútnu ignoráciu pacienta a zameranie sa len na generovanie zisku a svoje zárobky,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.


Z celého rozpočtu do zdravotníctva ide len na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny 1 a pol miliardy eur. Nateraz sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská rozhodla nepodpísať revíziu úhrad liekov. Inak by si to odniesol pacient. Naďalej teda budú lieky preplácať zdravotné poisťovne tak ako doteraz. 50-miliónová úspora bude musieť počkať.