Slovákov čakajú ĎALŠIE ZMENY: Ministerstvo oznámilo NOVINKU, čo na to hovorí finančný analytik?
25. 8. 2022, 12:00 (aktualizované: 25. 8. 2022, 13:30)
Štruktúra odplát dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) by sa mala zmeniť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu schválila vláda.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
"Primárnym cieľom navrhovanej právnej úpravy je najmä prijatie opatrení smerujúcich k zvýšeniu efektívnosti sporiacej a výplatnej fázy starobného dôchodkového sporenia – zavedením predvolenej investičnej stratégie na báze princípu životného cyklu pre nových a postupne aj pre existujúcich sporiteľov a priorizáciou dlhodobého vyplácania majetku sporiteľov v starobe," priblížil rezort práce.
Novela o starobnom dôchodkovom sporení podľa MPSVR uprednostňuje dlhodobé vyplácanie majetku sporiteľov v starobe. Prináša aj zavedenie predvolenej investičnej stratégie. Kumulatívne obe opatrenia môžu podľa rezortu práce zvýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia minimálne o 64 %. Návrhom novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení sleduje MPSVR zvýšenie efektívnosti 2. piliera z pohľadu celkovej nasporenej sumy, a teda aj budúceho dôchodku pre sporiteľa.
MPSVR podčiarklo, že takmer dve tretiny ľudí si v súčasnosti vypláca úspory z 2. piliera jednorazovo, čo zvyšuje riziko nízkeho príjmu v prípade dlhovekosti. Úprava výplatnej fázy zamedzí jednorazovým výberom dôchodkových úspor. Pozitívny efekt na hodnotu dôchodkových úspor sporiteľov budú mať podľa MPSVR aj navrhované zmeny v štruktúre odplát dôchodkovej správcovskej spoločnosti a návrh na zavedenie individuálnych garancií.
Účinnosť navrhovanej právnej úpravy, ktorá sa týka zavedenia predvolenej investičnej stratégie, sa navrhuje od 1. januára 2023 a účinnosť ustanovení súvisiacich so zmenami vo výplatnej fáze sa z dôvodu potreby dlhšej legislatívnej lehoty na ich implementáciu navrhuje od 1. januára 2024.
K novinke z dielne ministerstva práce sa vyjadril aj finančný analytik. Ako to vidí on, si môžete prečítať na nasledujúcej strane >>>
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, hovorí, že pozitívnou správou je, že desať rokov po katastrofálnom rozhodnutí Ficovej vlády o presune sporiteľov do dlhopisových fondov sa konečne podarí napraviť situáciu v 2. pilieri, ktorá ľudí obrala na úsporách o miliardy eur. "Stane sa tak zavedením predvolenej investičnej stratégie pre sporiteľov s presunom do indexového fondu, ktorý bude musieť mať v ponuke každá správcovská spoločnosť," hovorí.
Negatívnou správou podľa odborníka je, že minister práce nenavrhol povinný vstup do 2. piliera. "Je to jednoznačná chyba, keďže demografická kríza postihne Slovensko v ďalších desaťročiach osobitne ťažko a prehĺbi deficit verejných financií. Práve vytváranie úspor na osobných účtoch v 2. pilieri je jednoznačne spôsobom, ako tento problém zmierniť," vysvetľuje Búlik.
Búlik tvrdí, že reforme chýba zavedenie nástrojov s reálnym potenciálom zlepšiť celkové výnosy fondov 2. piliera ako najdôležitejšia zmena. "Niektoré akciové fondy v DSS dlhodobo výrazne zaostávajú za benchmarkmi a štátnymi dôchodkovými schémami vo vyspelých krajinách sveta. Časť úspor ostane pravdepodobne v akciových (neindexových) fondoch, okrem toho v ďalšej dekáde výrazne narastie počet sporiteľov odchádzajúcich do dôchodku, ktorým budú DSS počas 10 rokov ďalej zhodnocovať ich úspory v akciových fondoch," upozorňuje.
Analytik zdôrazňuje, že ide o nemalé prostriedky, pri ktorých je kľúčové, aby sa zhodnocovali na úrovni medzinárodných výkonnostných benchmarkov. "Dnes to tak pri slovenských DSS rozhodne nie je," zdôraznil na záver.