Reklama

Minister Krajčí pokračuje v čistkách: Pozrite, prečo vymenil uznávaného profesora za hutníka!

Reklama

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) opäť poriadne prekvapil. Doslova z hodiny na hodinu vyrazil uznávaného profesora z pozície šéfa jednej z najmodernejších nemocníc na Slovensku a vymenoval nové vedenie. Krajčího krok okamžite pobúril mnohých odborníkov, zamestnanci spisujú proti výmene riaditeľa petíciu. Hrozí, že o pacientov s chorým srdcom sa nebude mať kto postarať?

Uznávaný slovenský profesor v oblasti kardiochirurgie František Sabol šéfoval Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) 17 rokov. Vo štvrtok sa náhle dozvedel, že si má zbaliť veci. „Pán minister ma odvolal, osobne som bol v Bratislave. Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to veľmi krátke, strohé,“ vyjadril sa Sabol.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Krajčí vysvetľuje odvolanie profesora Františka Sabola z postu generálneho riaditeľa VÚSCH

    Ministerstvo zdravotníctva vzápätí poslalo do médií správu o vymenovaní nového vedenia štátnej nemocnice. „Minister zdravotníctva SR vymenoval do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VÚSCH, a.s. Ing. Antona Juru, MBA, za podpredsedu predstavenstva Doc. MUDr. Martina Studenčana, PhD. a za člena predstavenstva MUDr. Štefana Lukačina, PhD.,“ informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

    Podľa našich informácií, jedným z dôvodov jeho výmeny je to, že z VÚSCH pod jeho vedením odišlo viacero špičkových lekárov. Sabol znáša odvolanie o to ťažšie, že pred pár dňami mu na COVID-19 zomrela matka. Pohreb mala v piatok.

    Nový riaditeľ nemocnice Anton Jura roky zastával vysoký manažérsky post v oceliarskej spoločnosti U.S. Steel Košice, pôsobil aj v USA a Kanade. Ústav bude viesť do ukončenia výberového konania. Mnohí sa však pýtajú, prečo uznávaného odborníka, ktorý je jediným slovenským profesorom v odbore kardiochirurgie, vystriedal hutník. „Nerozumiem kroku ministerstva, že v čase pandémie, keď zdravotníci zachraňujú životy pacientov, má profesora kardiochirurgie vystriedať hutník, ktorý nemá skúsenosti a prax v zdravotníctve,“  komentoval to výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť a člen dozornej rady volený zamestnancami Ján Luczy.

    Podporu odvolanému šéfovi vyjadrili protestom pred budovou nemocnice aj ďalší zamestnanci, kde rozprestreli obrovský transparent s nápisom „Nášho GR si nedáme!“ Proti odvolaniu Sabola spísali petíciu a Krajčímu poslali aj otvorený list. „Pán profesor Sabol má našu plnú ľudskú a profesionálnu dôveru a podporu,“  napísali v liste.

    Rozčarovanie neskrýval ani bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorému František Sabol 14. februára 2019 zachránil život, keď mu urgentne operoval srdce. „Nebudem skrývať, že ma to prekvapilo, keďže prof. Sabol je špičkovým odborníkom v kardiochirurgii a vynikajúcim manažérom, ktorému vďačím za záchranu života. Ľudsky ma jeho odvolanie mrzí, keďže nikdy som nepočul, že by sa jeho meno spájalo s nejakým škandálom alebo kauzou,“ uzavrel prezident.

    Za Sabolom stoja aj košický primátor Jaroslav Polaček, košický župan Rastislav Trnka či bývalý šéf radnice a dnes poslanec parlamentu Richard Raši. „Na odvolanie profesora Sabola nie sú žiadne racionálne dôvody – ústav poskytuje špičkovú starostlivosť, je pacientmi vysoko hodnotený a dosahuje mimoriadne dobré hospodárske výsledky. Profesor Sabol bol odvolaný na politický pokyn, lebo minister zdravotníctva nerešpektuje žiadne odborné autority a plošne dosadzuje na všetky vedúce pozície v rezorte svojich nominantov. Spôsob, ktorým bol profesor Sabol odvolaný, je prejavom absolútnej arogancie moci tejto vládnej garnitúry. Minister dôvody neuviedol, lebo toto rozhodnutie nie je nijako odôvodniteľné, je nesprávne a skutočne politicky hlúpe,“ zhrnul Raši.

    Krajčí si vyslúžil ostrú kritiku aj od bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. „V Košiciach stojí jeden z najmodernejších ústavov – určite v strednej Európe, ak nie v celej Európe. Je to rozhodujúca zásluha Františka Sabola. Myslím si, že sa tam ešte vráti. Podľa mňa úplne zbytočne dostal túto facku,“ reagoval Zajac pre Rádio Košice.

    Súčasný minister si však za svojím rozhodnutím stojí. Odchádzajúcemu riaditeľovi za jeho prácu poďakoval. Od nového vedenia má veľké očakávania. „Okrem rozšírenia spektra medicínskych výkonov a zvýšenia kvality poskytovaných služieb pacientom, očakávam od nového vedenia aj skvalitnenie pracovných podmienok zamestnancov. Verím, že aj vďaka tomu sa podarí manažmentu naspäť pritiahnuť do nemocnice špičkových odborníkov, ktorí v uplynulých rokoch z VÚSCH odišli,“ reagoval Krajčí.

    Zďaleka nejde o prvý prípad, keď minister Krajčí náhle a bez vysvetlenia mení vedenie štátnej nemocnice a dlhoročných odborníkov nahrádza ľuďmi, ktorí nemajú medicínske vzdelanie. Takým bolo aj odvolanie bývalého šéfa Národného ústavu detských chorôb Ladislava Kuželu, ktorý skončil vlani v máji. Kužela sa rovnako nedozvedel dôvod, prečo končí. Na jeho miesto Krajčí dosadil vyštudovaného lesníka Petra Magáta.

    Odborník to hodnotí, že zmena vedenia na konci dňa môže priniesť aj pozitívny efekt, no jedna vec mu na tom celom nesedí. „Kľúčová vec, čo ma na tom ruší, je, že to prebehlo bez vysvetlenia a bez odôvodnenia. Tá transparentnosť, že prečo sme to urobili a prečo sme vybrali týchto nových ľudí, to tu chýba. To vyvoláva pocit nedôvery,“ komentoval to zdravotnícky analytik a lekár Tomáš Szalay.

    Minister Krajčí nakoniec ešte v piatok večer reagoval, že do čela ústavu postavil skúseného top manažéra a spolu s ním do úzkeho vedenia aj dvoch špičkových medicínskych odborníkov - kardiológa a kardiochirurga. „Pán profesor Sabol tam už bol taký malý cár. Ústav už pod jeho vedením začínal pomaly stagnovať," povedal Krajčí s tým, že Sabol vo VÚSCH ostáva na pozícii prednostu kardiochirurgie.

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Stotožňujete sa s odvolávaním odborníkov v zdravotníctve bez uvedenia dôvodu?

    Mohlo by vás zaujímať: