Situácia na Slovensku sa otáča. „Došlo aj k miernemu uvoľneniu opatrení, tým pádom sa nám epidmiologická krivka mierne stáča a má tendenciu k rastu,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího k epidemiologickej situácii.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Piatok 27. novembra 2020

Priemerný počet úmrtí spojených s ochorením COVID-19 je 30 prípadov denne. Krajčí uviedol, že celkový počet úmrtí spojených s novým koronavírusom je 1000 prípadov. „Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19," dodal.

Situácia v nemocniciach je podľa neho síce lepšia, no nevidieť rapídny pokles pacientov. Pripomenul, že v súčasnosti je hospitalizovaných 1685 pacientov s podozrením na ochorenie či ochorením COVID-19, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu. „Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a Žilinskom kraji," upozornil minister zdravotníctva.

Celoplošné testovanie na Dušičky krivku nárastu pozitívnych prípadov zrazilo len mierne a na krátky čas. „Akékoľvek opatrenie má význam dva, maximálne tri týždne, odkedy sa vykoná,“ vysvetlil infektológ Pavol Jarčuška.

Konzílium odborníkov rozhodlo, že od 7. decembra sa menia pravidlá pri prechode cez hranice aj pre ľudí s výnimkami. Musia mať pri sebe aspoň výsledok negatívneho antigénového testu nie staršieho ako dva týždne.

Odborníci aj vláda opäť vkladajú veľké nádeje aj do testovania. Ak sa situácia celkom zhorší, nie je vylúčený ani lockdown. „Všetci sa radšej pretestujeme a neuzatvárajme si život, sú pred nami veľké sviatky. Dúfam, že sa nám to podarí zrealizovať, že nebudeme musieť zavádzať prísnejšie opatrenia vo forme lockdownu,“ uzavrel Krajčí.

Mohlo by vás zaujímať: