Očkovaniu Sputnikom na Slovensku už nič nestojí v ceste. Ruská strana nám dala povolenie, ktorým minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský podmienil používanie Sputnika u nás. „Máme ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko, súhlas na jej používanie. Zaplatením sumy sa vakcíny stanú naším majetkom a predpokladám, že začiatkom júna ju zaradíme do vakcinačného programu," vyhlásil v stredu po vláde Lengvarský. 

Aktuálne sa rieši logistika očkovania Sputnikom, ako aj sieť vakcinačných stredísk, v ktorých bude vakcína dostupná. Minister dodal, že je otázkou dní, kedy podpíše súhlas na používanie Sputnika. Zatiaľ sa použije 200-tisíc kusov tejto vakcíny, ktoré máme na Slovensku od začiatku marca. Zodpovednosť za používanie Sputnika by mal prebrať štát.

Slovensko podľa jeho slov má už dostatok informácií o tom, že vakcína je bezpečná. Výsledky testov z Maďarska sú podľa Lengvarského postačujúce. K používaniu podľa neho nemal výhrady ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Slovensko podľa slov ministra doteraz nedostalo všetky dokumenty od ruského výrobcu, ale získalo ich z iných zdrojov.

Očkovanie Sputnikom bude dobrovoľné, záujemca si bude môcť vybrať, o ktorú vakcínu má záujem. Minister dodal, že je otázkou dní, kedy podpíše povolenie na používanie Sputnika. Slovensko podľa jeho slov má už dostatok informácií o tom, že vakcína je bezpečná.

Čítajte na ďalšej strane: Veková hranica pre Pfizer a Modernu sa znižuje >>