Exminister práce Jozef Mihál tvrdo kritizuje najmä zmeny v daňovom bonuse, ktoré navrhol Matovič. Nastavenie nového daňového bonusu podľa Mihála nemá nič spoločné s pomocou chudobnejším rodinám, navyše bude nový systém oveľa zložitejší. „V skutočnosti si však polepšia najmä nadpriemerne zarábajúci rodičia. Slabšie zarábajúcim sa pridá menej a najmä mnohí živnostníci dostanú dokonca nižší bonus na deti, ako mali doteraz,“ komentoval Mihál.

SaS si pre daňový bonus robí z Matoviča vtipy, pozrite >>V GALÉRII<<

Exminister pridal príklad z praxe. „Živnostník pri Prešove, žena na materskej. Dnes dostáva daňový bonus na dve malé deti 94 eur mesačne. Mesačne vyfakturuje 1 000 eur. Od júla bude mať daňový bonus 36 eur. Skoro o 60 eur menej. Naozaj, menej ako teraz.
Iný živnostník, zhodou okolností asistent poslanca NR SR, má takisto dve malé deti a ženu na materskej. Aj on dnes dostáva daňový bonus 94 eur mesačne. Keďže fakturuje ,svojmu‘ poslancovi 2 800 eur mesačne, bude mať od júla daňový bonus 140 eur a od januára 200 eur. Polepší si o vyše 100 eur. Veď je inflácia,“
vysvetlil Mihál.

Systém bude podľa Mihála oveľa komplikovanejší ako doteraz. „Ak ste majiteľ firmy, nečudujte sa, ak vaša účtovníčka dá výpoveď a pôjde radšej robiť predavačku do obchodného reťazca. Igorove slová o zjednodušení systému, ‚ktorý bude mať 23 slov a 6 čísel‘, sú zlým vtipom – zamestnanci nebudú vôbec chápať, ako sa im vypočíta daňový bonus,“ dodal bývalý minister.

Matovičove zmeny v daňovom bonuse parlament v utorok posunul do druhého čítania.

Prečítajte si tiež: