Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom na horách platia najmä pre Žilinský a Banskobystrický kraj, ale aj pre regióny Prešovského kraja. SHMÚ upozorňuje, že vietor v polohách nad 1800 metrov môže miestami dosiahnuť rýchlosť 110 až 120 km/h, v nárazoch 160 až 180 km/h. 

10 vecí, ktorým sa dnes vyhnúť, si pozrite >>V GALÉRII<<

So silným vetrom treba rátať nie len na horách. Výstraha druhého stupňa pred vetrom platí najmä pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj. „V priebehu pondelka postupne zosilnie severozápadný vietor, ktorý miestami, najmä na západe Slovenska a pod Tatrami dosiahne silu prudkého až búrlivého vetra s nárazmi 60 až 90 km/h, ojedinele aj viac. Ešte veternejšie bude na horách, kde očakávame víchricu, na hrebeňoch Tatier mohutnú víchricu až orkán. Studený front prinesie aj sneženie, najmä na sever Slovenska. Pri silnom vetre sa tak budú vytvárať snehové jazyky a záveje, pričom najnepriaznivejšiu situáciu očakávame v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier,“ priblížil Miroslav Šinger zo SHMÚ. 

Výstrahy prvého stupňa platia aj pre zvyšok Slovenska. SHMÚ upozorňuje okrem vetra aj na tvorbu snehových jazykov a závejov, a to najmä v Žilinskom, Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Silno fúkať bude celý deň, situácia sa začne upokovať po 20.00 h. 

Polícia v tejto súvislosti na sociálnej sieti upozorňuje aj vodičov. Radí napríklad neparkovať autá pod stromami a voliť pomalú jazdu. Okrem toho občanom odporúča pozatvárať a zaistiť okná, zabezpečiť i záhradný nábytok na balkónoch a terasách, či vyhýbať sa prechádzkam v lese a kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi či drôtmi.

Na opatrnosť apeluje aj hlavné mesto Bratislava. „Neodporúčame pohyb po parkoch a lesoch,“ uvádza mesto. Výstrahy pred vetrom pripomína i mestská časť Nové Mesto, v katastrálnom území ktorého sa nachádza napríklad Železná studnička či Koliba. „Vyhýbajte sa miestam, kde môže dôjsť v dôsledku vetra k úrazom a návštevu prírody radšej odložte,“ podotýka samospráva.