MATOVIČOV návrh na navýšenie platov lekárov je podľa odborárov ZAVÁDZAJÚCI: V čom je problém?
21. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:42)

Čas sa kráti! Do splnenia požiadaviek lekárov zostáva iba 9 dní a zhodu s vládou zatiaľ našli iba v niektorých detailoch. Lekárski odborári napríklad súhlasia s návrhom ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) o navýšení platov, chcú však pridať za odpracované roky, čo vláda zamietla. Kým odborári tvrdia o ústupkoch v mzdách, Matovič pripomína, že vláda ponúkla viac, ako je únosné. Šéf Sme rodina Boris Kollár zase včera zopakoval, že ak odídu lekári, jeho strana opúšťa koalíciu.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Plus jeden deň
Galéria k článku
Platy, platy a platy! Vláda má už iba 9 dní na splnenie všetkých ôsmich požiadaviek, ktoré predstavili členovia z Lekárskeho odborového združenia. Aj keď odborári tvrdia, že im nejde iba o peniaze, téma o navýšení platov je na Úrade vlády stále číslo jedna. „Keby sme chceli iba vyššie platy, už tu nie sme a zarábame niekde inde,“ tvrdil šéf odborov na minulotýždňovom bratislavskom proteste.
„Po siedmich hodinách rokovania sme dali na stôl ponuku, ktorá by spolu so mzdovým automatom, už schváleným navýšením a novozavedeným príplatkom za roky praxe, zvýšila priemerný plat lekára v nemocnici so všetkými príplatkami o 797 eur,“ pochválil sa Matovič na Facebooku. Minister financií tvrdí, že po tomto navýšení by bol priemerný plat lekára v nemocnici so všetkými príplatkami a už schválenými zmenami v budúcom roku 4 240 eur v hrubom (dnes je to 3 493 eur).
Základný plat atestovaného lekára v nemocnici bez príplatkov (20-ročná prax) by mal byť 3 512 eur namiesto súčasných 2 606 eur. „Pridali sme mimoriadne 300 miliónov ročne navyše, mimo 6,9 percenta valorizácia platov na budúci rok,“ tvrdí Matovič.
So štedrou ponukou súhlasia aj odborári. Okrem toho však žiadajú aj navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe na 0,03-násobok priemernej mzdy. Ak vláda podmienku prijme a predstaví riešenia ostatných siedmich požiadaviek, sú ochotní dohodnúť sa. Odborári pritom ustupujú aj v ďalších otázkach týkajúcich sa miezd, okrem jednej, v počte odpracovaných rokov.
Ide pritom o prvý ústupok odborárov, ktorí sú ochotní urobiť voči vláde.
Prečo odborári nesúhlasia s návrhom Matoviča na zvýšenie miezd lekárom?
“Ide o pacienta a o Slovensko. Je dôležité, aby sme pomohli slovenskému zdravotníctvu a nezasekli sa iba na odmeňovaní lekárov. Urobili sme preto radikálny ústupok a stále veríme, že príde k dohode pred 1.12.2022,” povedal lekár Ján Sýkora z Národného ústavu srdcových chorôb. Mzdy, ktoré Matovič ponúka lekárom, sú však podľa odborárov nekorektné a hrubo zavádzajúce. „Účelovo zamlčuje, že sú dosiahnuteľné len s obrovským a často nezákonným počtom nadčasovej práce. Tlačovkami a vyhláseniami k mzdám lekárov vláda a ministri zakrývajú svoju neschopnosť či neochotu riešiť problémy slovenského zdravotníctva. Odborový zväz preto chce túto nedôstojnú debatu jednoznačne ukončiť,“ tvrdia odborári.
„V ostatných siedmich požiadavkách, okrem miezd, neustúpime a žiadame, aby ich vláda vyriešila,“ hovoria a pripomínajú, že ich ponuka trvá len do 30. novembra. „Ak sa tak nestane, vláda od 1. decembra preberá plnú zodpovednosť za zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.“ Aj keď Matovičov dodatočný návrh na zvýšenie platov vyzerá na prvý pohľad lákavo, zdravotnícki analytici sú voči nemu skeptickí. Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara to môže mať následky na predlžovanie zadlžovania slovenských štátnych nemocníc.

Zdroj: Instagram/ zachranme_zdravotnictvo
„Nepredpokladám, že politici z tohto titulu zvýšia dane a zdravotné odvody občanov. Budú mať vôbec čo robiť, aby každoročne vyčlenili dostatok peňazí zo štátneho rozpočtu na zvyšujúce sa mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov, pričom na rozvoj a odstraňovanie investičného dlhu zostane asi menej peňazí, ak odhliadneme od európskych zdrojov," hovorí.
Zdravotnícky analytik Martin Vlachynský z INESS zas považuje celoštátne stanovovanie miezd pomocou tabuliek za neefektívne, motivuje to podľa neho k priemernosti. „Jeho zmena by si vyžadovala komplexnú reformu celého sektora," podotkol. „Zároveň ma mrzí, že téma miezd absolútne prevalcovala všetky ďalšie témy vo vzťahu k ponuke zdravotníkov na Slovensku - vzdelávaniu, kompetenciám, možnosti kariérneho rastu a podobne," dodal.
Najbližšie rokovanie vlády s lekárskymi odborármi sa má uskutočniť dnes na Úrade vlády, avšak bez účasti premiéra Eduarda Hegera (OĽaANO), ktorý odišiel na služobnú cestu. Ak sa vláda a odborári nedohodnú, 1. decembra opustí naše nemocnice 2 100 lekárov.