Presne naopak postupujú mnohé krajiny EÚ. Na podporu ekonomiky v čase pandémie dane znížili. Ak by sme zvýšili DPH na úroveň 25 %, zaradili by sme sa k ďalším trom krajinám, ktoré majú rovnakú výšku, a to Švédsko, Chorvátsko a Dánsko. Vyššiu má už len Maďarsko, a to na úrovni 27 %.

„Zároveň ale treba povedať, že napríklad  Chorváti majú 5-percentnú daň na základné potraviny, lieky a zdravotnícke potreby. Napríklad Nemecko z dôvodu podpory ekonomiky kvôli koronavírusy znížilo na rok 2020 štandardné DPH z 19 na 16% a zníženú DPH z 7% na 5%,“ priblížila analytička Lenka Buchláková. 

„Ak by štát pristúpil na zvýšenie DPH, robilo by presný opak toho, čo ostatné krajiny v čase pandémie. Dlhodobo slovenskí podnikatelia v reštauračných a stravovacích službách bojujú za nižšie dane,“ doplnila.

Napríklad v Bulharsku ich kvôli pandémii znížili z 20 na 9 %. Česká republika ich mala na úrovni 15 %, pre Covid ich znížili na 10 %. V Rakúsku ich znížili tiež o 5 percent, z 10 na 5 %.  U nás boli aj aktuálne sú na úrovni 20 %. Právee zníženie sadzby by zvýšilo konkurencieschop­nosť a opätovný príliv zákazníkov do reštaurácií, jej zvýšenie prinesie presný opak. 

Za potraviny platíme jednu z najvyšších DPH v Európe.
Zdroj: archív

Prečítajte si tiež: