Reklama

Matovič sa opäť pustil do vedcov a uzavrel s nimi stávku: Dokážem vám, že mám pravdu!

Dátový analytik Ivan Bošňák hovorí, že plošné testovanie na celom Slovensku nemá význam, treba ísť do regiónov, kde je veľa nakazených.

Zdroj: tasr, Miroslav Miklas

Reklama

Skríning alebo testovanie národa a po ňom predĺžený a navyše sprísnený zákaz vychádzania. Kto nebude mať negatívny test, nedostane sa ani do práce či do prírody. To je v skratke plán, ktorým chce vláda zlomiť väz vrcholiacej druhej vlne koronavírusu. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa pri predstavovaní nových opatrení opäť pustil do vedcov. Uzavrel s nimi dokonca stávku o osud krajiny. Odpoveď, ktorú dostal, asi premiéra nepoteší!

Vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára a od pondelka 18. januára spustila celoplošný skrínig, ktorý potrvá do 26. januára. Testovanie nebude povinné, no ľudí má na účasť motivovať, že od stredy 27. januára začne platiť sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho testu sa po tomto dátume nedostanete do práce, do prírody v rámci okresu, ale ani na poštu či po vyzdvihnutie balíka. Negatívnym antigénovým alebo PCR testom sa bude treba preukázať do 2. februára. Platiť bude test vykonaný kedykoľvek od včerajška. To znamená, že dnešný test vám uznajú ešte aj o 2 týždne. Výnimku z testovania majú deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov a ľudia, ktorí covid prekonali v posledných 3 mesiacoch, o čom musia mať doklad.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister Marek Krajčí: Slováci sa budú testovať na COVID-19 od 18. januára

    Následne minister zdravotníctva Marek Krajčí 29. januára oznámi, v ktorých okresoch bude treba skríning zopakovať. Slovensko sa rozdelí na 37 horších a 36 lepších okresov. V lepších okresoch sa situácia vráti do stavu, ako je teraz. V tých horších prebehne aj druhé kolo skríningu a od 3. februára do 7. februára sa pri pohybe v rámci okresu bude treba preukázať negatívnym testom vykonaným od 27. januára.

    Premiér Matovič predstavil svoj plán v nedeľu večer. Hoci tentoraz už nikoho neposlal kopať hroby, ako to v minulosti nakázal Richardovi Sulíkovi (SaS), predsa len si opäť podal vedcov, ktorí podľa Matoviča stále neveria úspechu plošného testovania. O tom, v akom stave bude krajina, dokonca s vedcami uzavrel stávku! „Je to taký rozstrel vlády a dátových analytikov, ktorí tvrdia, že netreba plošné testovanie,“ vyhlásil Matovič.

    Za cieľ si zobral prekonať 3 predpovede analytika Ivana Bošňáka z platformy Dáta bez pátosu. Ten vyrátal, že pri súčasnom lockdowne budeme mať ku koncu januára 7-dňovú incidenciu (výskyt pozitívnych prípadov na milión obyvateľov) na úrovni 2 000, začiatkom februára 1 500, a že deti budú stále sedieť doma pre zatvorené školy. Premiér je však presvedčený, že práve vďaka plošnému testovaniu sa mu podarí dosiahnuť oveľa lepšie výsledky, ako prognózuje analytik. „V jednom, druhom aj treťom bode verím, že týmto projektom dosiahneme výrazne lepšie výsledky. Možno aj o polovicu. Je to moja stávka,“ zdôraznil premiér.

    Dáta bez pátosu na premiérovu stávku reagovali kritikou jeho plánu. Podľa analytikov nie je na mieste po prvom kole plošného testovania rozdeliť krajinu na lepšie a horšie okresy a v tých lepších uvoľňovať opatrenia, keďže antigénové testy nezachytia všetkých pozitívnych a s PCR testami sme v rámci EÚ na chvoste. „Teraz sa bude robiť antigénové testovanie a to bude vstupovať do rozhodovania o hitparádach okresov po 1. vlne celoplošného testovania a aj o sprísnení/uvoľnení lockdownu. Uvoľňovať nie je dnes čo, varujeme!“ prízvukujú analytici.

    Navyše vláda by mala podľa nich obrátiť svoju pozornosť aj na iné dáta. „Problémom budú preplnené nemocnice, unavení zdravotníci, lekári a všetok personál a plné márnice. Tieto počty a problémy v januári dole nepôjdu a neustanú. Celkovo máme funkčných ventilátorov s personálom menej ako 350 a dostali sme sa z 226 na Silvestra na 297 (+71). Tak si odrátajte, kedy bude v januári plno,“ reagovali.

    Anketa

    Pôjdete sa otestovať počas celoslovenského skríningu?

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Matovičov plán kritizujú aj ďalší odborníci >>

    Matovičov plán ďalšieho plošného testovania kritizujú aj ďalší odborníci. „Plán z októbra sa ďalej realizuje, aj keď vieme, že na veľkej časti územia na jeseň vôbec nepomohol a aj vďaka nemu sme nedávno objednávali mraziace kamióny,“ komentoval matematik Richard Kollár.

    „Kritizovať rozhodne je čo. Od toho, že skríning sa dá realizovať aj inými, efektívnejšími formami cez časový posun medzi testovaním a platnosťou opatrení až po to, že týždeň rokovali najdôležitejší ľudia v štátnej a vo verejnej správe o téme plošného testovania, pričom iné krajiny venujú rovnakú energiu plánovaniu očkovania,“ dodal analytik Martin Smatana.

    Viacerí dúfajú, že premiér tému plošného testovania presadil naposledy. „Verím, že ak sa všetci poslednýkrát zatneme, tak to spoločne zvládneme a téma plošného testovania sa skončila,“ dodal Smatana.

    V podobnom duchu sa vyjadril aj Matovičov koaličný partner, šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Na vláde vraj dostal prísľub, že toto celoplošné testovane je už posledné.

    Čítajte na ďalšej strane: Otázky a odpovede k testovaniu a lockdownu >>

    Kedy bude prebiehať celoplošný skríning?

    Skríning sa realizuje už od včera 18. januára a skončí sa 26. januára. Testovanie bude dobrovoľné, otestovaní získajú viac voľnosti.

    Dokedy platí zákaz vychádzania?

    Vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára s tým, že od 27. januára bude v sprísnenom režime.

    Bude aj druhé kolo testovania?

    Po skríningu bude Slovensko rozdelené na 37 horších a 36 lepších okresov. V tých horších prebehne aj druhé kolo.

    Kto sa testovať nemusí?

    Výnimku majú deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov a tí, ktorí prekonali COVID-19 v posledných 3 mesiacoch.

    Kedy sa začnú uvoľňovať opatrenia?

    Vďaka kombinácii testovania a lockdownu by sa mohli začať uvoľňovať opatrenia už od 1. februára, a to vrátane otvárania škôl.

    Kam budem môcť ísť bez testu?

    Ľudia, ktorí sa nedajú otestovať, budú môcť ísť len do najbližších potravín, lekárne, drogérie alebo k doktorovi.

    Čo získam, keď sa pôjdem testovať?

    Negatívny výsledok testu budete potrebovať na cestu do práce, na poštu, do banky, po balík, do prírody aj v rámci okresu, atď.

    Čo hrozí za porušenie pravidiel?

    Dodržiavanie nariadení kontroluje polícia, ktorá vám môže na mieste napariť pokutu až do výšky 1 000 eur.

    Prečítajte si aj:

     


     

     


     

     

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.