Vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára a od pondelka 18. januára spustila celoplošný skrínig, ktorý potrvá do 26. januára. Testovanie nebude povinné, no ľudí má na účasť motivovať, že od stredy 27. januára začne platiť sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho testu sa po tomto dátume nedostanete do práce, do prírody v rámci okresu, ale ani na poštu či po vyzdvihnutie balíka. Negatívnym antigénovým alebo PCR testom sa bude treba preukázať do 2. februára. Platiť bude test vykonaný kedykoľvek od včerajška. To znamená, že dnešný test vám uznajú ešte aj o 2 týždne. Výnimku z testovania majú deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov a ľudia, ktorí covid prekonali v posledných 3 mesiacoch, o čom musia mať doklad.

Následne minister zdravotníctva Marek Krajčí 29. januára oznámi, v ktorých okresoch bude treba skríning zopakovať. Slovensko sa rozdelí na 37 horších a 36 lepších okresov. V lepších okresoch sa situácia vráti do stavu, ako je teraz. V tých horších prebehne aj druhé kolo skríningu a od 3. februára do 7. februára sa pri pohybe v rámci okresu bude treba preukázať negatívnym testom vykonaným od 27. januára.

Premiér Matovič predstavil svoj plán v nedeľu večer. Hoci tentoraz už nikoho neposlal kopať hroby, ako to v minulosti nakázal Richardovi Sulíkovi (SaS), predsa len si opäť podal vedcov, ktorí podľa Matoviča stále neveria úspechu plošného testovania. O tom, v akom stave bude krajina, dokonca s vedcami uzavrel stávku! „Je to taký rozstrel vlády a dátových analytikov, ktorí tvrdia, že netreba plošné testovanie,“ vyhlásil Matovič.

Za cieľ si zobral prekonať 3 predpovede analytika Ivana Bošňáka z platformy Dáta bez pátosu. Ten vyrátal, že pri súčasnom lockdowne budeme mať ku koncu januára 7-dňovú incidenciu (výskyt pozitívnych prípadov na milión obyvateľov) na úrovni 2 000, začiatkom februára 1 500, a že deti budú stále sedieť doma pre zatvorené školy. Premiér je však presvedčený, že práve vďaka plošnému testovaniu sa mu podarí dosiahnuť oveľa lepšie výsledky, ako prognózuje analytik. „V jednom, druhom aj treťom bode verím, že týmto projektom dosiahneme výrazne lepšie výsledky. Možno aj o polovicu. Je to moja stávka,“ zdôraznil premiér.

Dáta bez pátosu na premiérovu stávku reagovali kritikou jeho plánu. Podľa analytikov nie je na mieste po prvom kole plošného testovania rozdeliť krajinu na lepšie a horšie okresy a v tých lepších uvoľňovať opatrenia, keďže antigénové testy nezachytia všetkých pozitívnych a s PCR testami sme v rámci EÚ na chvoste. „Teraz sa bude robiť antigénové testovanie a to bude vstupovať do rozhodovania o hitparádach okresov po 1. vlne celoplošného testovania a aj o sprísnení/uvoľnení lockdownu. Uvoľňovať nie je dnes čo, varujeme!“ prízvukujú analytici.

Navyše vláda by mala podľa nich obrátiť svoju pozornosť aj na iné dáta. „Problémom budú preplnené nemocnice, unavení zdravotníci, lekári a všetok personál a plné márnice. Tieto počty a problémy v januári dole nepôjdu a neustanú. Celkovo máme funkčných ventilátorov s personálom menej ako 350 a dostali sme sa z 226 na Silvestra na 297 (+71). Tak si odrátajte, kedy bude v januári plno,“ reagovali.

Anketa
Pôjdete sa otestovať počas celoslovenského skríningu?

Článok pokračuje na ďalšej strane: Matovičov plán kritizujú aj ďalší odborníci >>