Matovič sa do poslednej chvíle bil za celoplošné testovanie: TOTO odkázal najväčším kapacitám!
26. 11. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:55)
Takýto advent ešte Slovensko nezažilo. Počas troch víkendov do Vianoc by sa mali uskutočniť ďalšie kolá plošného testovania. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to okrem lockdownu považuje za jediný spôsob, ako poraziť pandémiu nového koronavírusu. Podporu však nenašiel u koaličných partnerov a najnovšie ani u odbornej obce. Konzílium odborníkov sa zhodlo, že celoplošne testovať Slovákov už netreba. Experti odporúčajú, aby bolo testovanie dobrovoľné, bezplatné a aby sa využili mobilné odberné miesta. Čo na to Matovič?
Zdroj: Karin Ošvárthová
Zdroj: Úrad vlády SR
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Ústredný krízový štáb tri dni rokoval, ako sa uskutoční decembrové celoplošné testovanie. „Rôzne zložky štátu, ktoré sa budú podieľať na plánovaní, majú prísť s presným návrhom, ako zrealizovať 8 miliónov testov v priebehu troch decembrových víkendov,“ priblížil svoju pôvodnú predstavu premiér Igor Matovič.
Premiér chcel celoplošne testovať rovnakým spôsobom, ako to bolo v novembri. Na prvom kole by sa zúčastnili všetci Slováci, ďalšie by sa konali v najviac postihnutých oblastiach. Podporu však nenašiel u koaličných partnerov ani u odborníkov.
Matovič naznačil, že dobrovoľnosť testovania sa cez víkend 21. a 22. novembra neosvedčila. Prišla len necelá tretina ľudí. „Bol to test, či dokážeme ísť do ďalších testovaní čisto iba na dobrovoľnej báze, lebo ak by sme mali testovať celé Slovensko a nakoniec nám príde 20 - 25 % ľudí, tak by to boli doslova vyhodené peniaze,“ poznamenal. V tom prípade podľa Matoviča ostáva už len zatvorenie krajiny, teda lockdown.
Na to, aby bolo ďalšie kolo dobrovoľné a nebolo celoplošné, nahováral Matoviča aj Richard Sulík z SaS. Minister hospodárstva navrhoval pretestovať len najviac zasiahnuté regióny. „Keď máte počet nakazených, ktorý je nižší ako chybovosť toho testu, napríklad Bratislava, to fakt nemá žiaden zmysel,“ zhodnotil šéf strany Richard Sulík.
Tentoraz sa však proti Matovičovi postavili už aj odborníci. V spoločnom stanovisku konzília odporučili, ako ďalej testovať antigénovými testami. Zhodujú sa, že to treba robiť cielene a teda nie na celom Slovensku. „Konzílium odborníkov neodporúča ďalšie kolá celoplošného testovania najmä preto, že odčerpá energiu už teraz vyčerpaným zdravotníckym pracovníkom,“ uviedli v stanovisku.
Koho odporúčajú testovať odborníci
- obyvatelia obcí, kde je veľa nakazených
- učitelia a starší žiaci v školách pacienti a personál v nemocniciach
- dôchodcovia a chorí v zariadeniach sociálnych služieb
- pracovníci kritickej infraštruktúry, dôležití pre chod štátu, ako je energetika, doprava, potravinárske firmy, obchody, pošty, banky, armáda, polícia, hasiči zamestnanci veľkých firiem
- osoby, ktoré žijú v uzavretých komunitách, ako sú osady
Uznali pritom prínos novembrového plošného testovania, keď sa podarilo zachytiť a izolovať 38-tisíc pozitívnych prípadov. Zmeniť by sa mal aj spôsob komunikácie, aby ľudia pochopili význam testovania, čím sa zároveň zvýši aj jeho efekt. Pripomínajú, že negatívny výsledok antigénového testu nie je priepustkou na slobodu. Naďalej treba dodržiavať hygienické opatrenia a obmedziť sociálne kontakty na minimum.
Tresty za neúčasť na testovaní podľa nich nepomôžu, odporúčajú, aby bolo dobrovoľné. „Represia osôb, ktoré sa na testovaní nezúčastnia, môže vyvolať vlnu nevôle k testovaniu a k ďalším protiepidemickým opatreniam vrátane očkovania,“ napísali. Proti ďalšiemu plošnému testovaniu je aj Únia miest Slovenska.
Čítajte ďalej: Premiérov odkaz odborníkom >>
K definitívnej podobe decembrového testovania zasadol ústredný krízový štáb aj v stredu. Premiér Matovič ešte pred rokovaním naznačil, že svojho plánu otestovať všetkých, sa len tak ľahko nevzdá. „Sú ľudia, ktorí majú veľkú slobodu, že môžu mať názor. A potom sú takí ľudia, ktorí majú momentálne zodpovednosť za stav v našich nemocniciach. Vláda musí prijať rozhodnutia,“ reagoval na odborníkov.
Kto je v konzíliu odborníkov
Epidemiologička Mária Avdičová, RÚVZ Banská Bystrica
Epidemiologička Henrieta Hudečková, JLF UK, hlavný odborník MZ SR pre epidemiológiu
Infektológ Pavol Jarčuška, UNLP a LFUPJŠ, prezident Slovenskejspoločnosti infektológov
Epidemiologička Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS
Infektologička Alena Koščálová, KIGM LF UK
Pediatrička Elena Prokopová, hlavný odborník MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast
Epidemiologička Mária Štefkovičová, RÚVZ Trenčín, hlavná odborníčka Hlavného hygienika SR pre epidemiológiu
Profesor Jozef Šuvada, expert Svetovej zdravotníckej organizácie
Podľa ministra zdravotníctva Marka Krajčího má plošné testovanie vždy zmysel. „Záleží, ako sa bude realizovať. Ak sa nebude, nastupujú už len reštrikčné epidemiologické opatrenia,“ skonštatoval.
Minister obrany Jaroslav Naď pripustil, že si vie predstaviť aj formu testovania od dverí k dverám, teda, že by zdravotníci navštevovali domácnosti, ale len v obciach. V mestách by sa testovalo tak ako doteraz. „Tých možností je veľa, všetko má svoje výhody a nevýhody. Otázka je, ako to logisticky zabezpečiť, ale o tom bude rokovať ústredný krízový štáb,“ zdôraznil. Rokovanie krízového štábu sa skončilo po našej uzávierke.
Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila na chaos a hnev, ktorí ľudia prežívajú. „Potrebujeme vidieť jednotný plán – jasne komunikovaný – a so širokou vedeckou podporou, ktorý dá ľuďom istotu a šancu pripraviť sa na to, čo príde,“ uviedla po stretnutí s Matovičom. „Považovala by som za správne, aby sa testovanie realizovalo dobrovoľne,“ vyjadrila sa Zuzana Čaputová.
Čítajte ďalej: Na čom sa nakoniec dohodli >>
Nateraz sa plán celoplošného testovania posunul, kým minister hospodárstva Richard Sulík nezoženie dostatočný počet antigénových testov. Premiér Matovič ale neupustil od ohlásených 8 miliónov testov do Vianoc.
Minister školstva Branislav Gröhling má pripraviť plán, ako vrátiť deti do škôl 7. decembra. Učitelia a deti s rodičmi by sa mali pravidelne pretestovať, pri uskutočnení tohto plánu majú pomôcť samosprávy.
Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že sa rozšíri počet mobilných odberových miest a otestovať sa bude môcť každý, kto prejaví záujem. Okrem okresných miest budú aj v obciach či osadách, zapojiť by sa mohli napríklad aj ambulancie.